Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD TYGODNIA 6.10 – 12.10

KGHM zamierza podnieść swoje udziały w Plus GSM

KGHM, jeden z większych akcjonariuszy Polkomtela, przygotowuje rezerwę środków na transakcje między akcjonariuszami, dzięki temu posunięciu zwiększy swój udział w kapitale Plus GSM. Dotychczas koncern miał 20 procentowy udział w kapitale operatora.. KGHM Polska Miedź ma też 19,61 procent akcji Polkomtela. Władze KGHM są gotowe współfinansować udział Plus GSM w przetargu na UMTS. Oprócz inwestycji w telefonię komórkową, spółka zamierza wykupić całość udziałów w Telefonii Lokalnej, największym niezależnym operatorze telekomunikacyjnym, gdzie ma 50 procent udziałów. Pozostałe udziały mają Polskie Sieci Energetyczne. Władze KGHM spodziewają się, że PSE w ciągu najbliższych dwóch miesięcy pozbędzie się swoich udziałów w TL.

ComputerLand będzie dostawcą rozwiązań informatycznych dla struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spółka podpisała umowę o współpracy z agencją NATO Consultation, Command and Control Agency (NC3A), która określa zasady świadczenia usług informatycznych dla sił Sojuszu. ComputerLand otrzymał prawo do projektowania, wdrażania oraz budowy infrastruktury informatycznej dla struktur NATO. Współpraca przewiduje m.in. wdrażanie aplikacji Oracle klasy ERP z dziedziny finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, opracowywanie map cyfrowych Polski i jej poszczególnych regionów, budowę sieci typu LAN i WAN, jak również szkolenia dla użytkowników tych systemów.

Ministerstwo łączności zamierza wydać pięć koncesji na usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji. Cenę za jedną licencję ustalono na poziomie 650 mln euro. Od wtorku można nabywać dokumentację przetargową, zawierającą szczegółowe warunki uczestniczenia w przyszłym rynku polskiego UMTS. Za pakiet dokumentów zainteresowani muszą zapłacić 50 tys. euro. W dniu formalnego rozpoczęcia sprzedaży minister łączności Tomasz Szyszko podał także oficjalne warunki przetargu na koncesje. Resort wyda łącznie pięć licencji, za każdą ustalono stałą cenę 650 mln euro. Jedną trzydziestą opłaty należy uiścić jeszcze w tym roku i ok. 53 procent ceny w przyszłym, reszta kwoty została rozłożona na raty na okres 14 lat. Koncesje będą ważne przez 20 lat.

Internetia ma już prawie 25 tysięcy klientów, którzy korzystają z jej usług dostępu do Internetu. W czerwcu miała 12 tys. użytkowników. Internetia, która jest częścią Netii Holdings, oferuje dostęp do Internetu od maja tego roku. Spółka świadczy usługi na zasadzie callback – klient tylko raz telefonuje do providera, który później do niego oddzwania. Usługi są dostępne jednak w strefach numeracyjnych objętych zasięgiem sieci telefonicznej Netii (obecnie to obszar zamieszkany przez 40% ludności Polski). Netia podłączyła ponad 303 tysięcy stacjonarnych linii telefonicznych, z czego 23% należy do klientów instytucjonalnych. Spółka obecnie czeka na decyzję ministerstwa łączności odnośnie do warunków współpracy z TP S.A..

Komisja Europejska warunkowo zaaprobowała fuzję America Online z Time Warner. Największy na świecie mariaż internetowo- medialny kosztować będzie AOL 129 mld dolarów. Pod warunkiem, że zgodzą się na niego amerykańskie władze antymonopolowe.

Nie obyło się bez dodatkowych warunków postawionych przez Komisję. AOL i Warner musiały zagwarantować, że nie będą nieuczciwymi metodami wypierać konkurentów z rynków europejskich. Poza tym największy amerykański dostawca usług internetowych AOL musi zerwać swoje strukturalne powiązania z niemieckim gigantem medialnym Bertelsmannem, z którym tworzy joint ventures w Europie. Time Warner został zmuszony do zrezygnowania z planowanego joint venture z brytyjską EMI Group.

Tel-Energo rozbuduje ogólnopolską sieć teletransmisyjną o dużej przepustowości. Spółka zamierza połączyć szkieletową siecią teletransmisyjną SDH (Synchronous Digital Hierarchy) większe polskie miasta (m.in. Warszawę, Kraków, Katowice, Poznań, Gdańsk i Lublin).Cały projekt ma być zakończony na początku przyszłego roku. Firma zamierza umożliwić klientom szybki dostęp do Internetu, transmisję danych oraz dzierżawić łącza o wysokiej przepustowości innym firmom telekomunikacyjnym.

Tele2 zainwestuje w Polsce 50 mln dolarów w ciągu najbliższych trzech lat. Szwedzka firma chce rozszerzyć na tym rynku swoją ofertę internetową. Tele2, szwedzki operator telekomunikacyjny, jest obecny w Polsce od ponad roku. Plany spółki przewidują zaoferowanie klientom indywidualnym dostępu do Internetu drogą radiową, świadczenie usług zintegrowanego dostępu do Sieci oraz telefonii internetowej. Na zaistnienie na polskim rynku klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm Tele2 chce przeznaczyć w ciągu trzech lat 50 mln dolarów. Polska ma być przyczółkiem do wejścia na rynek Internetu i telekomunikacji w Europie Środkowowschodniej. W Polsce Tele2 zainwestowała dotychczas 10 mln dolarów. Usługi dostępu do Internetu świadczy w większych miastach. Ostatnio wprowadziła do oferty Gagatka – urządzenie, przesyłające głos przez łącza internetowe, co pozwala na obniżenie kosztów rozmów. Już wcześniej zaczęła natomiast świadczyć usługi oparte na technologii Voice over IP klientom indywidualnym na zasadzie pre-paid.