PRZEGLĄD TYGODNIA 29.09 – 5.10

Portal Interia.pl złożył w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekt emisyjny w celu dopuszczenia jej akcji do publicznego obrotu.

Interia.pl została założona przez krakowską firmę informatyczną

i radio RMF FM. Firmy na razie nie podały żadnych szczegółów dotyczących zawartości prospektu. Już wcześniej mówiono, że Interia chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w przyszłym roku. Do publicznego obrotu miałoby trafić ok. 20 procent akcji spółki z nowej emisji. Wcześniej inny portal Arena.pl ogłosił, że także wejdzie na giełdę w przyszłym roku i już przygotowuje emisję akcji o wartości 30-40 mln dolarów przeznaczonych do publicznego obrotu.

Publiczna oferta akcji Techmexu została odłożona. Nie podano nowego terminu jej przeprowadzenia. Zapisy na akcje bielskiego Techmexu miały zacząć się w poniedziałek. Spółka nie rozpoczęła jednak pierwszej oferty publicznej, a wcześniej nawet nie podała przybliżonej ceny akcji. „Odłożenie oferty wynika ze złej koniunktury na warszawskiej giełdzie” – powiedziała nam Teresa Studencka z zarządu spółki. Teraz spółka ma jeszcze trzy miesiące na przeprowadzenie publicznej oferty – prospekt emisyjny jest ważny do końca roku. Wartość oferty szacuje się na 160-200 mln zł.

Prezes zarządu Netia Holdings zrezygnował ze stanowiska. Meir Srebernik odejdzie ze spółki z końcem roku. Analitycy uważają, że rezygnacja Srebernika jest związana ze zmianami w akcjonariacie spółki. Telia AB, szwedzki narodowy operator telekomunikacyjny, obecnie ma ponad 48 procent udziałów firmy i powiększył swoja reprezantację w radzie nadzorczej. Najprawdopodobniej będzie dążył do obsadzenia stanowiska prezesa zarządu przez swojego kandydata i zmiany polityki finansowej Netii.

Ministerstwo Łączności w środę oficjalnie ogłosiło przetarg na pięć licencji, na telefonię komórkową trzeciej generacji. Licencje muszą zostać przyznane jeszcze w tym roku, ponieważ uchwalone niedawno prawo telekomunikacyjne nie zezwala na przyznawanie licencji w 2001 roku. We wtorek ministerstwo podało, że opłata za pasmo 20 MHz prawdopodobnie wyniesie 650 mln euro, a za pasmo 30 MHz – 971 mln euro. Jednak w ogłoszeniu, które ukazało się w dzisiejszej prasie, Ministerstwo Łączności nie podało żadnej ceny.

Obecni w Polsce operatorzy telefonii komórkowej, a także inni potencjalni uczestnicy przetargu, uważają, że resort powinien zmniejszyć liczbę licencji, jak i wysokość opłat. Polska jest pierwszy krajem w regionie, który zdecydował się na sprzedaż licencji na UMTS. Od 10 do 12 października zainteresowani uczestnictwem w przetargu mogą nabyć kopie dokumentacji przetargowej. Terminem złożenia ofert jest 10 listopada. Opłata za dokumentację wynosi 50.000 euro.

Enterprise Investors zainwestuje w najbliższych latach kolejne 300 mln w Polsce i krajach Europy Środkowej. 35 procent tej kwoty pójdzie na spółki IT. Fundusz będzie inwestował nie tylko w istniejące przedsięwzięcia teleinformatyczne, ale też w powstające spółki internetowe. Przeciętna wysokość jednej inwestycji wynosi od 3 do 25 mln USD, choc Jacek Siwicki, partner zarządzający EI, zapowiedział, że w przypadku internetowych start-upów możliwe są inne kryteria i wysokość zaangażowania się wyniesie 1-1,5 mln dolarów. Zakładany okres inwestowania wynosi od 3 do 7 lat.