Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD TYGODNIA 25 – 31.08

Zmiany w zarządzie Szeptela

PriceWaterHouseCoopers i SAP Polska zapowiedziały, że wspólnie utworzą farmaceutyczny serwis internetowy, przeznaczony głównie dla klientów instytucjonalnych. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim ułatwienie klientom działań logistycznych, takich jak składanie i potwierdzanie zamówień, organizowanie transportu, dystrybucja. Dzięki serwisowi możliwe będzie także negocjowanie cen leków.

Motorola zamierza współpracować z MasterCard w dziedzinie handlu za pomocą telefonów komórkowych z dostępem do Internetu. Obie firmy już należą do międzynarodowego stowarzyszenia, które pracuje nad jednolitymi standardami mobile-commerce. Będą też współdziałać w ramach projektów mających zapewnić kompatybilność między elektronicznymi systemami płatniczymi MasterCard a urządzeniami i platformami bezprzewodowego dostępu do Internetu Motoroli.

Deutsche Telekom za 5,89 miliarda dolarów zamierza kupić amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Powertel. Razem z Powertelem DT przejmie jego dług o wartości 1,2 miliarda dolarów. Inwestorzy zastanawiają się, czy niemiecki operator nie płaci zbyt dużo za ekspansję w Stanach. Głównym celem transakcji jest rozszerzenie działalności DT na południowe stany. Ron Sommer, prezes DT, chciałby, żeby niemiecki telekom stał się w Stanach przynajmniej tak potężny jak w Europie.

Szeptel obejmie 50 procent udziałów w nowo powstałej spółce Ogólnopolska Sieć Szkieletowa, która zajmuje się budową infrastruktury telekomunikacyjnej. Firma poinformowała, że kapitał akcyjny spółki OSS wynosi milion złotych, jednak do 31 października 2000 roku ma być podwyższony do co najmniej 2 milionów złotych w drodze emisji nowych akcji. Zostaną one objęte przez założycieli firmy proporcjonalnie do akcji już posiadanych. Zaszły zmiany także w zarządzie: Michał Skolimowski, dotychczasowy wiceprezes zarządu Szeptela, zastąpił Andrzeja Wyszyńskiego na fotelu prezesa. Ten drugi został natomiast wiceprezesem. Nową twarzą będzie Maciej Wąż powołany na stanowisko członka zarządu.

Europejski Fundusz Leasingowy zainwestował 120 tysięcy złotych w spółkę Getin Service Provider. Za 120 tysięcy złotych EFL kupił 2 procent udziałów od firmy Neurosoft. W ten sposób ma już 72 procent akcji. Getin Service Provider oferuje dostęp do Internetu oraz wspiera małe i średnie firmy w prowadzeniu biznesu w Sieci. Kapitał zakładowy spółki wynosi 6 milionów złotych. EFL już wcześniej sprzedawał swoje usługi przez Internet. Kilka tygodni temu pojawiły się pogłoski, że fundusz zamierza utworzyć własny portal internetowy.

W ciągu najbliższych trzech lat Elektrim planuje zainwestować około 100-130 milionów dolarów, aby zbudować sobie pozycję dostawcy zintegrowanych usług telekomunikacyjnych w Warszawie. Firma zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat stać się wiodącym dostawcą usług telekomunikacyjnych w stolicy. Przez ten okres planuje także osiągnąć 10 procent udziału w rynku usług telefonii analogowej oraz niemal połowę w rynku telewizji kablowej. Elektrim - który usługi nie związane z telefonią komórkową zamierza dostarczać pod nazwą „El” - spodziewa się, że w Warszawie będzie obsługiwał 40 procent szerokopasmowych połączeń z Internetem.