Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD TYGODNIA 18.07 – 24.08

Powstaje konkurencja dla Polcardu

Kurs Telekomunikacji Polskiej S.A. spadł w piątek do 25,8 złotych, najniższego poziomu od początku roku, a obrót jej akcjami stanowił 11 procent całości obrotów na fixingu. Od czasu kupna 35 procent akcji spółki przez konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding walory TP S.A. straciły na wartości około 25 procent. Ostatni spadek tłumaczy się, oprócz obaw przed ceną UMTS, także pogorszeniem się sytuacji makroekonomicznej.

W 173. rundzie, po 14 dniach ostrej walki, sumą 45,8 miliarda dolarów zakończyła się niemiecka licytacja na telefonię komórkową trzeciej generacji.

Sześć licencji na UTMS otrzymają: T-Mobile, należący do Deutsche Telekom; Mannesmann, niedawno przejęty przez Vodafone; E – Plus, konsorcjum holenderskiego KPN i operatora z Hong Kongu Hutchison Whampoa; Viag Interkom, spółki British Telecommunications, niemieckiej energetyki i norweskiego operatora Telenor; MobilCom, wspierany przez France Telecom i brytyjski Orange, a także grupa 3G – konsorcjum fińskiej Sonery i hiszpańskiej Telefoniki. Koszt jednej licencji wyniesie od 16,3 do 16,6 miliarda marek. Najwięcej zapłaci T-mobil.

Tele 1 Europe Holding ogłosił, że zamierza połączyć swoje siły z amerykańskim operatorem telefonii komórkowej Western Wireless i szwedzkim Rix Telecom, aby razem - w listopadzie - ubiegać się o jedną z czterech szwedzkich licencji na UMTS.

STGroup poinformowało, że zamierza przejąć cały majątek spółki California Computer. Każdy z akcjonariuszy firmy otrzyma za jedną akcję CC 275 akcji STGroup. Decyzje w tej sprawie zapadną 29 sierpnia podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

UPC poinformowało, że w październiku abonenci płatnej telewizji satelitarnej Wizja TV otrzymają szybki dostęp do Internetu przez satelitę. Natomiast w grudniu firma UPC planuje wprowadzić Internet przez kabel. UPC, które w lipcu tego roku otrzymało polską koncesję na transmisję danych, w ciągu najbliższych sześciu lat zamierza zainwestować 100 milionów dolarów w unowocześnienie sieci telewizji kablowej, aby przez nią było możliwe uzyskanie połączenia zwrotnego. Ostatnim elementem strategii UPC przewidzianej na rynku polskim jest telefonia przez sieć TV kablowej.

eCard ogłosił, że rozpocznie komercyjne świadczenie swoich usług już na jesieni. Spółka ma podpisane listy intencyjne z partnerami, ale na razie nie ujawnia szczegółów

Specjalnością eCard będzie doradztwo w dziedzinie handlu elektronicznego, sprzedaż rozwiązań do wirtualnych sklepów, ale głównie rozliczanie transakcji w Internecie.

Na ten rynek zamierza również wejść następny gracz – Centrum Rozliczeń Transakcji Internetowych, utworzone przez Interię, Prokom, Softbank i TPInternet.

Amerykańska firma Amazon.com, niezrażona niepowodzeniem handlowym z dostawcą mebli Living.com, planuje otworzyć wraz z dealerem aut Greenlight.com serwis sprzedaży nowych samochodów. Będzie on dostępny w 27 stanach, a zasięgiem obejmie 70 procent wszystkich ludzi korzystających z usług on-line.

Motorola oficjalnie ogłosiła, że satelity ogólnoświatowego systemu telefonii Iridium zostaną ściągnięte z orbity okołoziemskiej i spalą się w atmosferze. Firma jeszcze niedawno liczyła, że znajdzie chętnego na zakup sprzętu. Spółka podjęła decyzję o zniszczeniu sprzętu. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi ani ile będzie kosztowało. W ostatnim komunikacie sieci Iridium podano jedynie, że 24 sierpnia 2000 roku zaprzestaje się świadczenia usług komercyjnych. Abonenci będą się mogli łączyć tylko między sobą. Zaznaczono jednak, że koniec wewnętrznych połączeń może nastąpić w każdej chwili. Wtedy do atmosfery spadnie deszcz satelitów.

Włoskie Ministerstwo Łączności podało oficjalnie, że o pięć licencji na usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji (UMTS) będzie się starało osiem konsorcjów. Starające się o licencje konsorcja: Telecom Italia Mobile, Omnitel, Wind, Blu, Andala, Ipse, Tu Mobile i Anthill będą musiały do 11 września przedstawić ministerstwu plany biznesowe i techniczne. Na 2 października planowane jest rozpoczęcie aukcji. Wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada, a licencje podpisane 7 grudnia.