Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD TYGODNIA 16-22.02

Żaden z polskich portali nie osiągnął zysku w 2000 r. Straty niektórych polskich dotcomów wielokrotnie przewyższają ich przychody.

Zdaniem obserwatorów rynku internetowego najbliższy osiągnięcia dodatniego wyniku był Onet. Interia przy przychodach 8 mln zł zeszły rok zakończyła stratą 9 mln zł. Od chwili publikacji tej wiadomości kurs akcji portalu spadł o 1/3. Strata Hogi, która zamierza wejść na giełdę, trzykrotnie przewyższa przychody spółki. Portal Poland.com przy przychodach 1,5 mln zł osiągnął ujemny wynik finansowy rzędu 17 mln zł.

Napster zamierza wdrożyć technologię, która pozwoli na kontrolę wykorzystywania plików MP3. Nowa technologia, opracowana wspólnie z Bertelsmannem, uniemożliwi m.in kopiowanie ściągniętych plików na płyty CD, jednocześnie bez rezygnacji z popularnej formuły wzajemnego udostępniania muzyki przez użytkowników witryny. Ułatwianie nielegalnego kopiowania chronionych prawem autorskim utworów muzycznych było jednym z głównych punktów oskarżenia wysuniętego przez wytwórnie muzyczne przeciw Napsterowi. Po przegranym procesie witryna stara się przekonać przemysł nagraniowy o woli zmiany realizowanego modelu biznesowego i chęci podzielenia się zyskami. Deklaracja o wprowadzeniu opłat subskrypcyjnych za użytkowanie nie wystarczy. Istnieje bowiem obawa, że jej wprowadzenie zniechęci dotychczasowych użytkowników od korzystania z Napstera. Koncerny, poza Bertelsmannem, zachowywały do tej pory dystans, mimo pojednawczej retoryki przedstawicieli Napstera. Pojawiły się pierwsze, nieoficjalne, informacje, że prowadzone są negocjacje na temat możliwości i warunków współpracy.

Bogusław Bartczak został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu spółki Ce-market, zaledwie w dwa miesiące po uruchomieniu firmy. Nieoficjalnie, powodem odwołania Bogusława Bartczaka były konflikty osobiste. Były szef Ce-market miał poróżnić się z Krzysztofem Krawcem, prezesem zarządu Impexmetalu i przewodniczącym rady nadzorczej platformy. Decyzja, jak i szybkość jej wprowadzenia w życie zaskoczyła nawet niektórych pracowników Ce-market.

Kurs Deutsche Telekom wzrósł po opublikowaniu informacji, że koncern planuje sprzedać część swoich aktywów o wartości 14-19 mld EUR. DT prawdopodobnie pozbędzie się części nieruchomości, sieci telewizji kablowej i udziałów w spółce Sprint (amerykański operator telefonii międzymiastowej). Niemiecki koncern, podobnie jak inni europejscy operatorzy, stara się zredukować rosnące w szybkim tempie zadłużenie, spowodowane m.in. wydatkami na licencje UMTS. W piątek DT podpisał list intencyjny w sprawie sprzedaży większościowych udziałów w 6 regionalnych sieciach telewizji kablowej firmie medialnej Liberty Media. Według wyceny Wall Street Journal, wartość transakcji to ok. 5 mld EUR. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w połowie br.

MCI Management nie sfinalizował wartej ponad 16 mln USD umowy zbycia 55% udziałów w portalu Poland.com Elektrimowi. Termin ważności umowy, zawartej we wrześniu 2000 r., minął w poniedziałek. Już po zawarciu umowy analitycy krytykowali decyzję Elektrimu, który ich zdaniem przeszacował wartość portalu. „Elektrim będzie chciał prawdopodobnie renegocjować finansowe warunki umowy” - ocenił analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku Michał Sztabler. Jego zdaniem posiadanie portalu wydaje się ważne z punktu widzenia strategii Elektrimu. „Czy jednak musi to być Poland.com? Jest na tym rynku kilka lepiej notowanych podmiotów” - zastanawiał się Michał Sztabler. „Z tego powodu MCI jest na gorszej pozycji w ewentualnych negocjacjach z Elektrimem” - dodał. W środę przedstawiciele Elektrimu poinformowali, że kupno akcji Poland.com nie doszło do skutku z powodu niższej wyceny usług, które Elektrim miał przenieść na Poland.com oraz nieprawdziwej informacji, o tym że Poland.com jest jedynym udziałowcem Chip Online. Elektrim zadeklarował gotowość do dalszych rozmów na temat inwestycji w Poland.com. Rozpoczną się one prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

TNS OBOP opublikował styczniowe wyniki badań internautów w Polsce przeprowadzone w ramach programu Interbus. Według wyników badań liczba osób korzystających regularnie z Internetu w Polsce rośnie. Wedle kryteriów przyjętych przez TNS OBOP w styczniu było ich ponad 5 mln, chociaż wielu analityków pod koniec ub.r. uważało, że realnie liczyć można 1,5-2 mln. Liczba osób sporadycznie korzystających z Internetu wynosi tylko 500 tys. Natomiast dostęp do Sieci ma ok. 7,5 mln osób a dalsze 1,6 mln zamierza zdobyć go w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W rankingach popularności nie nastąpiły większe zmiany: wciąż prowadzą Onet przed Wirtualną Polską. Za nimi plasują się portale zagraniczne: Yahoo! i Alta Vista a po nich Interia i Arena. Kolejność nie zawsze jest ta sama i zależy od kryterium każdego rankingu, natomiast skład pierwszej szóstki jest niezmienny. O siódme miejsce rywalizują Internetia, Ahoj i Panorama Firm.

Sprzedaż serwerów Della wzrosła na świecie o 30% i przekroczyła trzykrotnie średnią rynkową. Zysk netto za IV kw. ub. r. wzrósł o 16% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i osiągnął wartość 508 mln USD. Obroty netto firmy wzrosły o 28% i zamknęły się sumą 7,8 mld USD. Obroty w całym roku wzrosły o 26% i wyniosły 31,9 mld USD. Zysk netto wzrósł o 24% i wyniósł 2,3 mld USD. W IV kw. ub. r. zyski z usług Della osiągnęły wysokość 785 mln USD, o 59% więcej niż w roku ubiegłym. Ponad połowa wpływów ze sprzedaży i ponad 70% zysków operacyjnych spółki pochodziła ze sprzedaży produktów dla wielkiego biznesu, komputerów przenośnych i usług.

Na Światowym Kongresie GSM w Cannes zostanie zaprezentowana nowa generacja wiadomości "komórkowych". Do demonstracji zostanie użyta sieć GPRS, współpracująca z terminalami Ericssona, WAP Gateway i innymi infrastrukturami sieciowymi. Nowy sposób przesyłania wiadomości jest już określany jako standard dla trzeciej generacji telefonii komórkowej. MMS jest wynikiem ewolucji technologii SMS i EMS (Enhanced Message Service). MMS może przekazywać wiadomości zawierające tekst, grafikę, zdjęcia, dźwięki a nawet wideoklipy pomiędzy telefonami komórkowymi przy użyciu protokołu WAP, z wykorzystaniem technologii transmisji EDGE i GPRS. Obecnie za pomocą systemu SMS na świecie przekazywanych jest ok. 15 mld wiadomości każdego miesiąca.

O 13% procent wzrosła liczba klientów internetowych biur maklerskich w Europie w IV kw. zeszłego roku w porównaniu do 4-proc. wzrostu w USA. Liczba internetowych rachunków inwestycyjnych w Europie rośnie szybciej niż w USA. Na Starym Kontynencie dominują niemieccy brokerzy. Dynamika wzrostu jednak spada, także w Europie, ponieważ w pierwszej połowie 2000 r. utrzymywała się na poziomie 33%. Liczba klientów internetowych biur maklerskich wyniosła w Europie 3,74 mln i wedle prognoz analityków JP Morgan do końca br. sięgnie 6,3 mln, a w ciągu dwóch następnych lat 10,5 mln. W Polsce w ciągu grudnia 2000 r. i stycznia 2001 r. przybyło 43% nowych rachunków i liczba ich sięgnęła 10 tys. Dominują na tym rynku biura maklerskie WBK, BPH i Banku Pekao.