PRZEGLĄD TYGODNIA 13.10.- 19.10

Władze antymonopolowe Komisji Europejskiej zatwierdziły zakup przez Vivendi medialnej części kanadyjskiego koncernu Seagram.

Swoją decyzję obwarowały jednak pewnymi warunkami. Komisja Europejska postanowiła zakończyć prześwietlanie transakcji i nie wszczynać drugiego etapu badań. Jeden z warunków to odsprzedanie przez Vivendi 22,7 procent akcji w telewizji cyfrowej BSkyB. Być może kupi je główny udziałowiec stacji Ruppert Murdoch. W wyniku wartej 34 miliardy dolarów transakcji powstał gigant Vivendi Universal operujący w dziedzinach: telewizji, telefonii, dostarczania Internetu (Vivendi) a także produkcji filmowej i muzycznej (Seagram). Transakcja została już wcześniej zaaprobowana przez władze kanadyjskie i amerykańskie.

Telekomunikacja Polska planuje wprowadzenie nowej usługi - szerokopasmowego dostępu radiowego do sieci teleinformatycznych. Jednocześnie przeprowadza znaczną rozbudowę szkieletu sieci Polpak-T, co ma zapewnić szybszy dostęp do Internetu. Dostęp do Sieci drogą bezprzewodową będzie przeznaczony głównie dla klientów w dużych aglomeracjach miejskich, w początkowym okresie eksploatacji oferta będzie skierowana przede wszystkim do sektora biznesowego.

W jej ramach klienci naszego narodowego operatora otrzymają szerokopasmowy dostęp do Internetu, do sieci VPN, oraz do sieci telefonicznej. Moduł sieciowy terminala abonenckiego umożliwi jednoczesną obsługę maksymalnie dziewięciu abonentów na dziewięciu wydzielonych fizycznie portach.

bmp eBusiness i Central & Eastern Europe Venture (CEEV) objęły wspólnie 40 procent udziałów w warszawskiej firmie to.czy.to, która tworzy serwis internetowy dla branży RTV i AGD. Jest to już piąta inwestycja bmp w Polsce. To.czy.to jest pierwszym polskim projektem obejmującym przygotowanie oraz prowadzenie internetowej platformy transakcyjno-komunikacyjnej dla branży elektroniki użytkowej i artykułów gospodarstwa domowego. Firma realizuje go we współpracy z wydawnictwem Platform Group i spółką informatyczną Melog.com. Środki finansowe CEEV, w wysokości 10 mln euro przeznaczone są na inwestycje w Europie Środkowej i Wschodniej. Kapitał ten został udostępniony przez DEG. Kolejne 10 mln euro inwestuje równolegle bmp.

Pro Futuro zacznie wkrótce świadczyć w Lubinie usługi broadband (szybki dostęp do Internetu, transmisja danych i wideo, oraz telefonia IP). W ciągu czterech lat usługa pojawi się w całej Polsce. Lubelski provider Pro Futuro zaczął świadczyć usługi dostępowe we wrześniu tego roku w Lublinie. Firma uruchomiła wówczas pierwszy odcinek szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej zwanej Infostradą Futuro. Kilka zainstalowanych już stacji bazowych (anten systemu radiowego LMDS) pokryje swoim zasięgiem cały obszar miasta. Uruchomione zostały także łącza światłowodowe (w technologii DWDM). Do końca 2000 roku dostęp do Infostrady uzyska kilka tysięcy abonentów indywidualnych i firm.

Również w tym roku Pro Futuro rozpocznie inwestycję na terenie Warszawy. W pierwszej kolejności uruchomi stacje bazowe transmisji radiowej, które obejmą swym zasięgiem centrum miasta. Sukcesywnie podłączane do Infostrady będą pozostałe dzielnice Warszawy.

W 2001 r. firma planuje uruchomienie kolejnych węzłów Infostrady w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.

Resort łączności sprzedał 19 pakietów dokumentacji przetargowej na telefonię komórkową trzeciej generacji.

Jak poinformowano w ministerstwie łączności, dokumentacje kupiły m.in.: 5 kancelarii prawniczych, 3 polskich operatorów komórkowych, Netia, 3G, Pro Futuro, 7bulls.com, bank Raiffeisen, tureckie telekomy Rumeli i Turktel, kanadyjski TIW, Telefonica z Sonerą i Ferrovial, jedna włoska firma oraz Hutchinson. Jeden komplet dokumentacji kosztował 50 tys. euro.

Ministerstwo zamierza przyznać pięć koncesji na UMTS w Polsce. Opłata koncesyjna za każdą licencję wynosi 650 mln euro. Zainteresowani udziałem w przetargu mogą składać swoje oferty do 10 listopada. Na uruchomienie sieci operatorzy będą mieli rok po ogłoszeniu wyników przetargu.

Największy polski bank chce zaoferować swoim klientom usługi bankowości elektronicznej. PKO BP planuje uruchomić e-banking już w listopadzie, teraz trwają testy systemu. Usługa nie jest jednak zasadniczą częścią pakietu. Będzie raczej wzorowana na Eurokoncie WWW, jakie oferuje Pekao S.A.. Jeśli plany PKO BP powiodą się, będzie to już siódmy polski bank oferujący bankowość internetową.

Usługi takie świadczą już Pekao S.A., Wielkopolski Bank Kredytowy, Lukas Bank, Bank Przemysłowo-Handlowy, Handlobank i Fortis Bank. Na uwagę zasługuje fakt, że prezesem PKO BP jest Henryka Pieronkiewicz, która kierowała jeszcze do niedawna krakowskim BPH, który jako jeden z pierwszych wprowadził do oferty e-banking.