PRZEGLĄD TYGODNIA 11.07 – 17.08

Polska Telefonia Komórkowa Centertel ogłosiła komercyjne świadczenie usług w nowej technologii GPRS (Global Packet Radio Service). Dzięki zastosowaniu GPRS transmisja danych będzie nawet dwa razy szybsza niż w sieci stałej za pomocą modemów. Zostanie również usprawniony dostęp do Internetu.

Eksperci uważają, że dopiero nowa technologia GPRS upowszechni w Polsce handel elektroniczny. Wprawdzie dotychczas możliwe było – w cenie 40 groszy za minutę – korzystanie ze specjalnie przygotowanych w protokole WAP stron internetowych, ale trwało to zdecydowanie za długo. Korzystanie z GPRS pozwoli na obniżenie kosztów, gdyż nie płaci się za połączenie, ale za ilość ściągniętych informacji.

<b>United Pan-Europe Communications</b> poinformowało, że wyniki finansowe drugiego kwartału są lepsze od przewidywanych. Drugi co do wielkości operator kablowy w Europie stracił jedynie 368,2 miliona euro, mimo że analitycy w porównaniu z ubiegłym rokiem przewidywali stratę 440 milionów euro. W drugim kwartale 2000 roku UPC zarobiło 231mln euro, co jest wynikiem zadowalającym w porównaniu z 83,1 miliona euro w roku ubiegłym. Główna w tym zasługa powiększającej się z miesiąca na miesiąc liczby subskrybentów. Pod koniec czerwca z usług UPC korzystało 6,9 miliona abonentów.

<b>Szwedzka grupa budowlana Skanska postanowiła utworzyć razem z France Telecom</b>, Orange i Bredbandsbolaget konsorcjum, którego głównym celem będzie zdobycie licencji na telefonię trzeciej generacji UMTS w Szwecji. Zainteresowanie licencjami na szwedzki UMTS wyrazili: Tele 1 Europe, fundusz inwestycyjny Investor

razem z Hutchinson Whampoa oraz Telia.

<b>Wielkopolski Bank Kredytowy wraz z PTK Centertel</b>, operatorem sieci telefonii komórkowej Idea, zamierza uruchomić od września usługi bankowe oparte na protokole WAP.