PRZEGLĄD PRASY 9.08

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej i zagranicznej prasie w środę 9 sierpnia:

RZECZPOSPOLITA W październiku Ministerstwo Łączności ogłosi przetarg na pięć koncesji na telefonię komórkową trzeciej generacji, UMTS. Rozstrzygnięcie ma nastąpić 27 grudnia. Resort finansów spodziewa się uzyskać ze sprzedaży koncesji 14 miliardów złotych w ciągu 2 lat (s. B1).

GAZETA WYBORCZA W warszawskim inkubatorze e-farm.pl, który dotychczas unikał rozgłosu, już cztery nowe spółki internetowe przygotowują się do wejścia na rynek. Firma oferuje autorom innowacyjnych projektów wsparcie administracyjno-księgowe, powierzchnię biurową, doradztwo merytoryczne i finansowanie na wczesnym etapie rozwoju (s. 20).

PULS BIZNESU Do końca roku TP Invest, spółka zależna TPSA, może zrealizować kilka akwizycji spółek internetowych. Równocześnie przejmie 48 podmiotów zależnych TPSA (s. 5).

WALL STREET JOURNAL World Online International NV potwierdził, że prowadzi rozmowy z włoskim dostawcą usług internetowych i telekomunikacyjnych. Zastrzegł jednak, że są to wstępne negocjacje. Cena akcji World Online International NV wzrosła, gdy ogłoszono, że firma zostanie przejęta przez Tiscali SpA.

FINANCIAL TIMES Deutsche Telekom opóźnia uruchomienie T-Mobile, części firmy zajmującej się telefonią komórkową, z powodu wydatków poniesionych na kupno VoiceStream. Deutsche Telecom zapłacił za przejęcie amerykańskiego operatora telefonii bezprzewodowej 47 miliardów dolarów. Nie została jeszcze ogłoszona nowa data oferty publicznej, wcześniej zaplanowanej na koniec tego roku.