Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD PRASY 25.08

Pierwsza polska e-książka

GAZETA WYBORCZA Praca zawodowa to najczęstszy powód korzystania przez Polaków z Internetu, według wyników badania "Polacy w Internecie" wykonanego przez instytut badawczy GfK Polonia. Najrzadszym zaś powodem jest chęć dokonywania zakupów elektronicznych bądź operacji finansowych - aż 86 procent polskich internautów nigdy nie dokonało żadnego zakupu w sieci. Najwięcej osób deklarujących korzystanie z Internetu twierdzi, że robi to właśnie z domu, nieco ponad jedna czwarta zaś korzysta z sieci w pracy. (s. 21)

Wielkopolski Bank Kredytowy z Poznania i wrocławski Bank Zachodni planują wspólnie rozwijać bankowość internetową. Obydwa banki podpisały list intencyjny z operatorem internetowym TP Internet w sprawie współpracy. Ma ona zmierzać do rozwoju „nowoczesnych usług finansowych nowej gospodarki opartej na wysokich technologiach” (s. 26)

PARKIET Jeszcze w bieżącym roku na giełdę może trafić kilka nowych spółek informatycznych, uważa wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Ryszard Czerniawski. Czerniawski uważa, że prawdziwy wysyp firm z branży nastąpi w 2001 roku, kiedy to liczba spółek SITech może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Większość ubiegających się o status spółki publicznej to firmy internetowe.

PRAWO I GOSPODARKA W Internecie została opublikowana w całości pierwsza polska książka. Pod adresem www.światksiążki można przez dwa miesiące czytać książkę Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”. Na eksperyment, zainspirowany akcją amerykańskiego autora horrorów Stephena Kinga, który pierwszy rozdział swojej książki udostępnił w Internecie, zdecydował się Świat Książki, należący do niemieckiego koncernu Bertelsmanna. (s. 4)

Serwis ifirma, przedsięwzięcie Internet Investment Fund i Power Media, który właśnie przeszedł przez gęste sito inkubatora, oferuje usługi księgowe, a także zamierza świadczyć usługi dotyczące spraw prawnych i organizacyjnych. Jest to propozycja skierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie księgi przychodów i rozchodów i będących płatnikami VAT. „Nie ustalono jeszcze dokładnej ceny za korzystanie z serwisu, ale będzie ona na pewno kilkakrotnie niższa od kosztu uzyskania takiej usługi w tradycyjny sposób" powiedział prezes firmy Andrzej Paszuto. (s. 4)

PULS BIZNESU KGHM Polska Miedź podobno uzgodnił już warunki odkupienia od PSE i Tel-Energo łącznie 50 proc. akcji Telefonii Lokalnej. Po sfinalizowaniu transakcji kombinat miedziowy będzie jedynym właścicielem lokalnego teleoperatora. Wtedy zacznie szukać dla niego branżowego inwestora. Nieoficjalnie wymienia się Netię. (s. 5)

Wczoraj rozpoczął się pierwszy etap aukcji licencji UMTS we Włoszech. Do walki o pięć 15-letnich licencji zgłosiło się osiem konsorcjów. Trudno przewidzieć wynik aukcji, ponieważ europejskie telekomy na gwałt szukają pieniędzy na sfinansowanie telefonii komórkowej trzeciej generacji (s. 10)

FINANCIAL TIMES Brytyjski rząd na skutek ostrej krytyki branży przestał się spieszyć z wprowadzeniem prawa pozwalającego pracodawcom monitorowanie poczty elektronicznej pracowników. Jak dotąd brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych było nie ugięte i żądało wprowadzenia ustawy Regulation of Investigatory Powers - ustanawiającej zasad podsłuchiwania telefonów i kontrolowania poczty elektronicznej jeszcze przed 2 października tego roku.

WALL STREET JOURNAL Verizon Wireless, operator telefonii komórkowej należący do Verizon Communications zamierza wejść na giełdę. Może się to okazać najdroższym debiutem giełdowym w historii amerykańskiej giełdy. Verizon Wireless zapowiedziało w Komisji Nadzoru Giełdowego, że jego akcje w ofercie publicznej mogą osiągnąć wartość nawet 5 mld dolarów. (Tech Center)