PRZEGLĄD PRASY 22.08

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej i zagranicznej prasie we wtorek 22 sierpnia:

RZECZPOSPOLITA Nie ma zgody, jak rozliczać koszty opłat za koncesje telekomunikacyjne. Niektórzy operatorzy uważają, że koszty te powinny być rozkładane na cały okres trwania pozwolenia na świadczenie usług, czyli na 15 lat. Według Ministerstwa Finansów, koszt ten powinien być zarachowany w momencie uiszczenia opłaty koncesyjnej. (s. B2).

PULS BIZNESU Pierwszym etapem zmiany firmy budowlanej Atlantis w spółkę IT ma być mariaż z australijską firmą ConnecTel, starającą się o polską koncesję na transmisję danych. Dopiero potem Paweł Obrębski sfinalizuje rozmowy z wybranym już branżowym inwestorem strategicznym. (s. 4).

PRAWO I GOSPODARKA „O sukcesie firmy internetowej nie decyduje jedynie posiadanie dobrej i ciekawej strony WWW, przedsięwzięcie musi bowiem jeszcze przyciągnąć i potem utrzymać klientów” - twierdzi Susan Stellin z „New York Timesa” w opublikowanym wczoraj raporcie o e-commerce. Według niej, względnie tanim i szybkim narzędziem promocyjnym jest e-mail, który w dodatku daje natychmiastowe rezultaty w przemyśle. Jednak skuteczność kampanii e-mailowej nie może być mierzona liczbą wysłanych listów, ale liczbą internautów, którzy otworzyli wiadomość, odwiedzili stronę firmy, zamówili coś lub przesłali list do przyjaciół. (s.4).

Inkubatory internetowe są zasypywane setkami propozycji z firm, które chcą zaistnieć lub umocnić pozycję na rynku. O powodzeniu projektu i przyznaniu wsparcia finansowego decyduje oryginalny pomysł i profesjonalnie przygotowany biznesplan. Niektórym przedsiębiorcom, szukającym wsparcia technologicznego lub inwestorów, nie odpowiadają jednak warunki stawiane przez fundusze i inkubatory. Nie chcą na przykład oddawać swoich udziałów lub po prostu nie potrafią przygotować oferty. (s. 4).

PARKIET Wrocławski dystrybutor STGroup będzie dostarczał na krajowy rynek rozwiązania zabezpieczające systemy informatyczne przed atakami hakerów. Stanie się tak dzięki umowie z amerykańskim WatchGuard Technologies, wiodącym dostawcą tego typu rozwiązań. Urządzenia, programy i usługi WatchGuard służą do zapewnienia bezpieczeństwa witryn internetowych i wewnętrznych systemów wymiany operacji przeprowadzanych przez Internet.

WALL STREET JOURNAL Po dwutygodniowym strajku 52 tysiące pracowników amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Verizon Communications powróciło do pracy. Związki zawodowe wynegocjowały dla pracowników Verizon polepszenie warunków pracy i wznowienie trzyletnich kontraktów. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. 35 tysięcy pracowników Verizon nadal demonstruje przed budynkami firmy.