PRZEGLĄD PRASY 14.08

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej i zagranicznej prasie w poniedziałek 14 sierpnia:

RZECZPOSPOLITA Według szacunków STGroup, dystrybutora zaawansowanych technologii informatycznych, 45 procent polskiego rynku IT należy do małych i średnich firm. Montują one rocznie w skali całego kraju około 200 tys. komputerów. Zazwyczaj dostarczane przez te firmy dużym, instytucjonalnym odbiorcom komputery to tzw. składaki, z części pochodzących od różnych, często markowych producentów.

GAZETA WYBORCZA Centralna Tabela Ofert chce nawiązać współpracę z powstałymi w tym roku w Polsce inkubatorami internetowymi. Liczy, że w zakładane w inkubatorach firmy pójdą na CTO po kapitał, czyniąc z Tabeli polski Nasdaq. Dla „wyhodowanych” przez inkubatory nowych firm „jedną z naturalnych dróg do zdobycia rynku może być tzw. niepubliczna emisja akcji i wejście na CTO” uważa Paweł Matyaszczyk, dyrektor promocji i marketingu CeTO, spółki prowadzącej Tabelę. (s.24)

PULS BIZNESU W I kwartale 2001 roku portal internetowy Arena.pl zamierza zadebiutować na rynku dla spółek high-tech warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Spółka planuje nową emisję akcji wielkości 30-40 mln dolarów, czyli prawie 130-175 mln złotych. Wcześniej nastąpi podniesienie kapitału do 80 mln złotych. i Internet Group podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy rozbudowie infrastruktury sieci komputerowej, pozwalającej na szerokopasmowy dostęp do Internetu.(s.3)

„Ustawa dotycząca podpisu elektronicznego może być, co prawda uchwalona do końca 2000 roku, ale w najlepszym wypadku zacznie obowiązywać dopiero od połowy przyszłego roku” twierdzi Wojciech Katner, wiceminister gospodarki. Potrzeba nowych uregulowań prawnych, dotyczących między innymi podpisu elektronicznego, pojawiała się w związku z szybko rozwijającymi się transakcjami handlowymi za pośrednictwem Internetu. Według Katnera, w kodeksie cywilnym jest już przygotowany nowy przepis, który przewiduje, że podpis elektroniczny będzie tożsamy z podpisem własnoręcznym. (s. 6)

Veracomp dostarczy sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny firmy Lucent Technologies, umożliwiający świadczenie usług w technologii DSL. Dzięki temu Internet Group będzie mógł świadczyć usługi dostępowe przez łącza dzierżawione z prędkością do 8Mb/s. (s.8)

WALL STREET JOURNAL. – Kilku światowych operatorów telefonicznych wyraziło chęć zakupienia Sonery, fińskiego operatora telefonii komórkowej. Na liście oferentów znaleźli się: Orange PLC, Vodafone AirTouch, Deutsche Telekom i British Telecommunications. Giełdowa wartość Sonery wynosi 28 miliardów dolarów.

Citigroup, Chase Manhattan, Deutsche Bank i Reuters Group postanowili stworzyć wspólną firmę, która zajęłaby się dostarczaniem przez Internet obrotów dewizowych do kluczowych klientów.

FINANCIAL TIMES Największy światowy producent komputerów osobistych Compaq Computer poinformował, że zamierza wprowadzić na rynek bezprzewodowy, mieszczący się w dłoni, komputer. Ma on stanowić konkurencję dla Palm-a.