Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD PRASY

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie polskiej i zagranicznej 18.08

PRAWO I GOSPODARKA „Większość zleceń na Giełdzie Papierów Wartościowych będzie składana przez Internet już w ciągu najbliższych dwóch lat” – zapowiada Wiesław Rozłucki, prezes GPW. Obecnie na giełdzie wdraża się nowy system informatyczny WARSET. Koszty operacji wyniosą od kilku do kilkunastu milionów dolarów. Kierownictwo giełdy planuje uruchomienie w Internecie programu edukacyjnego i otwarcie własnego portalu

Zwycięzca internetowej symulacji gry na warszawskiej giełdzie zarobił 68 tysięcy złotych. Symulacja, zorganizowana przez portal onet.pl, zakładała zainwestowanie 40 tysięcy wirtualnych złotych od 15 marca do 15 czerwca. Rekordzista otrzymał 10 tysięcy złotych nagrody, ufundowanej przez Dom Maklerski BOŚ.

PARKIET Przyjmowanie zleceń przez cały czas trwania sesji oraz nowe rodzaje zleceń to najważniejsze zmiany, jakie we wrześniu wprowadzi do swojego internetowego serwisu DM Banku Ochrony Środowiska. Firma zapowiada także wprowadzenie bardziej atrakcyjnych taryf za korzystanie z jej usług oraz obniżenie minimalnej inwestowanej kwoty, która obecnie wynosi 15 tysięcy złotych (s.4 ).

Bank Gospodarki Żywnościowej zrezygnował z wdrażania systemów komputerowych firmy Novum, należącej do Softbanku. Niewykluczone, że bank nawiąże współpracę z innym integratorem systemowym – Ster Projektem. Aleksander Lesz, prezes Softbanku, wydaje się zaskoczony decyzją banku, choć uważa że dalsza współpraca z BGŻ jest możliwa (s.4 ).

RZECZPOSPOLITA Agencja ratingowa Standard&Poor’s prawdopodobnie obniży oceny zdolności kredytowej czołowych europejskich operatorów telekomunikacyjnych z powodu wysokich cen koncesje na UMTS. Dotyczyć to będzie przede wszystkim takich potęg jak British Telecommunications, DeutscheTelekom i KPN z Holandii. Zwycięzcy wyścigu do koncesji, płacąc za nie dziesiątki miliardów dolarów, będą musieli zaciągać długi, w dużej części poprzez emisje obligacji. British Telecommunications już zapowiedziała emisję o wartości 10 miliardów dolarów (s.B3 ).

GAZETA WYBORCZA Karę wysokości 500 tysięcy złotych nałożono na Telekomunikację Polską za stosowanie praktyk monopolistycznych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał TP S.A. za żądanie od abonentów w Poznaniu i Szczecinie dodatkowych opłat za przeniesienie numeru do nowego mieszkania z powodu przeprowadzki. Spółka tłumaczy, że niektórzy abonenci przeprowadzali się w rejony, gdzie jeszcze nie było sieci, więc musieli współfinansować inwestycje. TP S.A. może się odwołać od decyzji Urzędu do Sądu Antymonopolowego (s. 22 ).

PULS BIZNESU El-Net zapłaci 560 milionów złotych za koncesję na usługi telekomunikacyjne w Warszawie. Po wygranym przetargu (w 1998 roku) spółka zadeklarowała, że zapłaci 980 milionów złotych, jednak później zaczęła się wycofywać z deklaracji, ponieważ w 1999 roku przyznano drugą koncesje na Warszawę – Netii. El-Net nawet zaskarżył resort łączności do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ostatecznie zawarto porozumienie i obniżono opłatę za koncesję (s. 3 ).

FINANCIAL TIMES Tysiące irlandzkich komputerów zostało odciętych od Internetu, ponieważ największy dostawca usług internetowych Eircom musiał zmienić im hasła dostępowe po nocnym ataku hakerskim. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek w Irlandii. Operator musiał uruchomić specjalną infolinię, żeby klienci mogli przez telefon otrzymać nowe hasła.

WALL STREET JOURNAL Zarząd AT&T, największego amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego, potwierdził informacje, że prowadzi rozmowy z British Telecommunications na temat ewentualnego połączenia się. Tymczasem źródła zbliżone do władz obu firm twierdzą, że na razie nie zawarto żadnych porozumień.