PO chce zgłosić poprawkę do prawa telekomunikacyjnego

Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają wprowadzić zapis w nowym prawie telekomunikacyjnym, który nie traktowałby usługi poczty elektronicznej jako usługi telekomunikacyjnej. W ten sposób zniknąć mają sygnalizowane przez polskie portale nieścisłości w interpretacji prawnej, prowadzące do obowiązku okazania dowodu osobistego przy zakładaniu konta poczty elektronicznej. Ministerstwo Infrastruktury uważa poprawkę za niepotrzebną.

Informację podajemy za Gazetą.pl. Inicjatorem zgłoszenia poprawki do nowej ustawy jest poseł Platformy Obywatelskiej – Tadeusz Jarmuziewicz. Parlamentarzysta zgodził się z apelami portali, które w liście otwartym wskazywały na nieścisłości zapisów. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule "Polskie prawo zabije rynek telekomunikacyjny" (http://www.internetstandard.pl/news/67055.html ). Jak wskazują polskie spółki internetowe, niejasny zapis traktujący usługę poczty elektronicznej jako usługę telekomunikacyjną narzuci na użytkowników obowiązek okazywania dowodu tożsamości podczas zakładania konta pocztowego w internecie. Po nałożeniu takich restrykcji pewne jest, że internauci skorzystaliby z oferty zagranicznych portali, które nie wymagają od nich legitymowania się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Zdaniem posła Jarmuziewicza, obecny zapis prawny jest nieostry i wymaga zmiany. Platforma Obywatelska planuje wprowadzenie poprawki, która nie traktowałaby usługi poczty elektronicznej jako usługi telekomunikacyjnej.

Z kolei Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian, bo nie istnieje ryzyko wprowadzenia przymusu legitymowania się dowodem przy zakładaniu kont e-poczty czy korzystaniu z komunikatorów internetowych.