Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PLC ruszy w przyszłym roku

STOEN i Ascom chca rozpocząć na początku przyszłego roku świadczenie usługi dostępu do Internetu poprzez linie energetyczne. Przedstawiciele obu firm nie potrafili na razie określić szczegółowych warunków usługi – jak mówią – biznesplan jest w trakcie opracowywania.

Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciele STOEN-a i Ascom poinformowali o postępach we współpracy w zakresie wdrożenia i komercyjnego udostępnienia technologii Powerline Communications (PLC), umożliwiającej dostęp do Internetu i innych usług, w tym telefonicznych, poprzez sieć energetyczną. „Przeprowadzone w Warszawie testy przebiegają dobrze, dlatego planujemy rozpoczęcie komercyjnego świadczenia usługi na początek przyszłego roku” – stwierdził Stefan Serwiński, wiceprezes Ascom. „To będzie przełom w dostępie do Internetu – przy niedużych nakładach na infrastrukturę, dostęp będzie możliwy do uzyskania prawie wszędzie” – dodał.

Usługa będzie kierowana przede wszystkim do klientów indywidualnych. „Obecnie dostawcy Internetu koncentrują się na pozyskiwaniu klientów biznesowych. Podpisanie takiej umowy jest dla nich korzystniejsze i efektywniejsze. My chcemy skierować swoją ofertę do typowego Kowalskiego, mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych, czy bloków” – stwierdził inż. Zdzisław Kalinowski ze STOEN-a.

Technologia PLC wykorzystuje istniejące linie energetyczne. System składa się z dwóch części. Zewnętrzna służy do przesyłania sygnału po linii niskiego napięcia od transformatora do punktu dostępu w budynku. Przy stacji transformatorowej system jest podłączony poprzez kontroler zewnętrzny do telekomunikacyjnej sieci szkieletowej. Wewnątrz budynku znajduje się punkt dostępowy – który doprowadza sygnał do każdego gniazdka w budynku. Całość składa się na pojedynczą komórkę PLC, która może obejmować od 100 do 200 indywidualnych użytkowników. Sygnał wędruje poprzez linie na częstotliwościach w zakresie 1,5 – 12 MHz (pomiędzy transformatorem i kontrolerem zewnętrznym a punktem dostępu w budynku) oraz 12-30 MHz (po sieci wewnątrz budynku). Pozwala to uniknąć zakłóceń w pracy innych urządzeń elektrycznych.

W gruncie rzeczy jednak, poza informacjami o zaletach nowego rozwiązania przedstawiciele obu firm nie przekazali szczegółów dotyczących oferty Internetu z gniazdka. Jak zapewniał Grzegorz Popielarz, członek zarządu STOEN-a, usługi będą konkurencyjne cenowo w stosunku do innych sposobów uzyskania dostępu do Sieci. Jednak, jak wyjaśniał, szczegółowy biznesplan dopiero powstaje. Od ustalonej ceny będzie uzależniona liczba klientów. W Warszawie, gdzie usługa ma być świadczona, STOEN ma 720 tys. klientów. Według szacunków ASCOM, system PLC może być zastosowany w 90% gospodarstw domowych. To oddaje zapewne potencjał tego rynku. System PLC po testach w 17 krajach Europy i Azji, jest komercyjnie udostępniany w siedmiu krajach. Największą siecią użytkowników dysponuje niemiecka RWE, która w Essen dostarcza Internet poprzez 11 komórek PLC do 2000 użytkowników. Testy odbywały się także m.in. w wiosce olimpijskiej w Barcelonie i 73 piętrowym biurowcu w jednym z miast w Singapurze.

Według Zdzisława Kalinowskiego, najbardziej prawdopodobny jest model zryczałtowanego dostępu, bez taryfikacji ruchu. To z kolei przełoży się na jakość połączenia. Przepływność do komórki PCL wynosi aktualnie ponad 2 Mb/sec, z kolei to pasmo jest dzielone pomiędzy poszczególnych użytkowników. Jak wspominali sami przedstawiciele STOEN-a, uczestniczący w eksperymencie użytkownicy z jednego z warszawskich osiedli „już przegrzewają sieć”.

„Nadal jednak będzie to rozwiązanie konkurencyjne wobec np. oferty firm oferujących dostęp poprzez sieci telewizji kablowej, porównując stosunek ceny do jakości usługi” – zapewnia Zdzisław Kalinowski. W przyszłości zresztą pasmo ma zostać poszerzone – do 10 Mbit/sec i potem 20 Mbit/sec, dzięki poszerzeniu zakresu częstotliwości.

.