Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PBI: znikające książki

Długo oczekiwane, nowe zbiory tekstów w Polskiej Bibliotece Internetowej pojawiły się na początku stycznia br. Było ich ponad 9,4 tys. Dwa tygodnie po otwarciu jest ich już o prawie tysiąc mniej! Dlaczego teksty znikają?

W zeszłym roku Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, które pilotuje projekt Polskiej Biblioteki Internetowej, zapowiadało, że nowe zbiory pojawią się do końca 2003 roku. Skanowaniem i opracowaniem tekstów zajęła się firma Telecomp Service. Termin umieszczenia nowych książek na witrynie PBI przesunął się na pierwszy tydzień 2004 roku. 6 stycznia br. użytkownicy mogli zapoznać się z nowym wyglądem serwisu wzbogaconego o kilka dodatkowych funkcji. Wtedy liczba dostępnych tekstów wynosiła ponad 9,4 tys.

Zjawisko ubywania książek można było zaobserwować już następnego dnia po uruchomieniu witryny. Krzysztof Gontarek z Dziennika Internautów donosił rankiem 7 stycznia, że w zasobach PBI jest 9428 tekstów, a po 16.00 tego samego dnia ze zdziwieniem komentował fakt zniknięcia 22 książek (więcej na ten temat pod adresem:http://news.di.com.pl/?lp=5324 ).

Po dwóch tygodniach działania nowe PBI uboższe jest o niemalże tysiąc tekstów. Dzisiaj licznik wskazuje na 8492 pozycje książkowe.

"Publikacje w PBI nie znikają ani nie gubią się - powiedziała Katarzyna Gruszka z departamentu społeczeństwa informacyjnego MNiI - "Po otrzymaniu od internautów uwag o błędach znalezionych w poszczególnych dziełach zamieszczonych w PBI, dzieła te są tymczasowo blokowane i przestają być widoczne w serwisie. Po wprowadzeniu poprawek ponownie pojawią się na www.pbi.edu.pl."

Cieszy fakt, że MNiI zajmuje się nanoszeniem poprawek do tekstów. Nie mniej jednak wciąż nie wyeliminowano rażących błędów. O fakcie przypisywania autorstwa Biblii Gutenbergowi pisaliśmy już 10 grudnia (więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61853.html ). Wczoraj temat niedoskonałości PBI podjęła Gazeta Wyborcza (więcej:http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1877400.html ).

Niestety w zagranicznych tekstach PBI wciąż brakuje nazwisk tłumaczy i źródła pochodzenia tekstu, co bulwersuje środowisko bibliotekoznawcze i stawia Bibliotekę w dość niebezpiecznym położeniu (łamane są w ten sposób prawa autorskie).

Twórcy PBI informują z entuzjazmem, że w styczniu dwukrotnie wzrosła oglądalność Biblioteki (odwiedziło ją 125 tys. unikalnych użytkowników, a co drugi internauta dodał witrynę PBI do ulubionych). Cieszy popularność książek w Internecie. I właśnie przez wzgląd na duże zainteresowanie serwisem autorzy powinni zadbać o jego jakość.

Więcej informacji na temat PBI:

http://www.internetstandard.pl/news/62153.html

http://www.internetstandard.pl/news/62591.html

http://www.ebib.oss.wroc.pl/2003/50/danek.php