PBI: Ministerstwo wyjaśnia

W Polskiej Bibliotece Internetowej pojawiło się z powrotem prawie tysiąc publikacji, które usunięto wcześniej z serwisu, by dokonać w tekstach poprawek. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, nadzorujące projekt, zaznacza, że już wkrótce zmieni się również sposób wyszukiwania dzieł. Twórcy PBI wyjaśniają również kontrowersje dotyczące umieszczenia w zasobach poematu Słowackiego "Pan Tadeusz".

Wcześniej donosiliśmy, że z nowych zasobów PBI ubywają książki. Po dwóch tygodniach od uruchomienia serwisu zniknęło prawie tysiąc tekstów. Ministerstwo wyjaśniło, że utwory zostały usunięte z witryny, bo znajdowały się w nich błędy. Obecnie na stronie PBI znów można korzystać z prawie dziesięciotysięcznego zasobu. Poprawione teksty są z powrotem dostępne, jednakże ich dokładna liczba zmienia się z minuty na minutę. (O 13.28 było ponad 9,6 tys. książek, 10 minut później 9526 a o 14.05 - 9595).

Niedostępna jest w tej chwili Biblia wydana przez Gutenberga, która w PBI widniała jako dzieło autorstwa drukarza (być może ten błąd jest w tej chwili naprawiany). "W polu "autor" zamieszczamy także instytucje sprawcze bądź inną osobę odpowiedzialną za powstanie dzieła" - wyjaśnia takie przypisanie autorstwa Katarzyna Gruszka z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MNiI - "Kierujemy się bowiem formatem MARC 21, gdzie w jednym polu o nazwie "Oznaczenie odpowiedzialności" wskazuje się wszystkie osoby odpowiedzialne za wytworzenie dzieła (przede wszystkim autora), lub instytucję/osoby sprawcze - w tym przypadku drukarza Gutenberga. Ponieważ może to być mylne, w najbliższych dniach zmienimy etykietę pola "Autor" w wyszukiwarce na "Autor/Instytucja sprawcza". Na przykład w katalogu internetowym Biblioteki Narodowej po wpisaniu w polu "Autor" np. Orgelbrand wyświetlają się wszystkie dzieła wydane lub wydrukowane przez Samuela Orgelbranda."

Jak poinformowała nas Katarzyna Gruszka, w piątek telefony Ministerstwa urywały się, a powodem było umieszczenie w serwisie poematu J. Słowackiego "Pan Tadeusz". Wielu użytkowników było przekonanych, że Ministerstwo popełniło błąd i znany utwór Mickiewicza przypisało Słowackiemu. Tymczasem Słowacki również napisał tekst pod takim tytułem. "Wg znawców literatury polskiej "Pan Tadeusz" J. Słowackiego jest próbą pokazania przez Słowackiego Mickiewiczowi jak powinien być napisany "Pan Tadeusz", aby w pełni odsłonić ukrytą tajemnicę historii, a tym samym losu Polaków." - informuje w specjalnym komunikacie Ministerstwo (http://www.pbi.edu.pl/aktualnosci/aktualnosci.php?id=19 ). Szkoda jedynie, że w zasobach PBI nie ma jeszcze powszechnie znanego "Pana Tadeusza" Mickiewicza.