PB: szczegóły połączenia Wakacje.pl i EasyGo.pl

"Puls Biznesu" dotarł do szczegółów połączenia dotychczas konkurencyjnych wobec siebie serwisów turystycznych. To Wakacje.pl przęjęły EasyGo.pl, a parytet wymiany ustalono na 60/40.

Na początku lipca informowaliśmy o partnerskiej fuzji serwisów turystycznych Wakacje.pl i EasyGo.pl. Jak pisze dzisiejszy "Puls Biznesu" plan połączenia Spółek ostatecznie uzgodniono 7 sierpnia 2009 r.

Okazuje się, że to Wakacje.pl przejęły mniejszego konkurenta - EasyGo.pl, a parytet wymiany ustalono na 60/40. Spółka przejmująca została wyceniona na 27,9 mln zł, a przejmowana na 15 mln zł.

Największym konkurentem powiększonej firmy jest Travelplanet.pl. Zdaniem cytowanych przez PB analityków, spółki pod względem przychodów jeszcze długo osiągać będą porównywalne wyniki. Jednak Wakacje.pl i EasyGo. pl, które niemal 100 proc. sprzedaży realizują przez internet, czyli kanał o największym wzroście, mają przewagę nad Travelplanet (50 proc. przychodów z punktów obsługi klienta). Inaczej z zyskami. Wakacje i EasyGo już od kilku lat zarabiają, a Travelplanet wciąż ma straty - powiedział cytowany przez dziennik Przemysław Smoliński z DM PKO BP.

Warto zaznaczyć, że Wakacje.pl i EasyGo.pl zapowiadają w 2010 r. 200 mln zł sprzedaży, co oznacza 40% wzrost (podczas gdy prognozy dotyczące Travelplanet mówią o 20-30%). Powiększona firma zapowiadana także większą aktywność na rynku biletów lotniczych i rezerwacji hotelowych (a więc obszarach gdzie działa nie tylko Travelplanet, ale także inni gracze jak np. Netmedia S.A).

Na zbliżającej się konferencji E-commerce 2009. Strategie na kryzys organizowanej przez Internet Standard, Tomasz Domżalski - członek zarządu i dyrektor pionu marketingu, EasyGo.pl i Wakacje.pl przedstawi prezentację pt. "Dlaczego warto rozmawiać z konkurencją?" podczas której zdradzi więcej szczegółów z procesu połączenia Spółek.

Źródło: http://www.pb.pl