P2P się specjalizuje

BitTorrent już od dłuższego czasu pozostaje najpopularniejszą siecią bezpośredniej wymiany plików - przeciętnie 60% ruchu w Internecie z wykorzystaniem łączy szerokopasmowych to wymiana plików za pośrednictwem tego protokołu. Jeżeli wziąć jednak pod uwagę dystrybucję tylko plików wideo, BitTorrent ustępuje miejsca innej znanej aplikacji P2P - eDonkey 2000 - wynika z najnowszego raportu firmy CacheLogic.

Plikami najczęściej przesyłanymi za pomocą sieci bezpośredniej wymiany okazały się filmy i klipy wideo - stanowią one ponad 61% wszystkich dokumentów. Na drugim miejscu znalazły się dokumenty określone jako "inne", w tym obrazy płyt CD, pliki skompresowane, grafika i pliki wykonywalne (ponad 27%), a na trzecim - pliki dźwiękowe (ponad 11%). Należy jednak pamiętać, że w badaniu nie brano pod uwagę liczby wszystkich wymienianych plików, ale ich objętość. W przeciwnym wypadku, na pierwszym miejscu znalazłyby się znacznie bardziej popularne od wideo pliki audio.

O ile jednak wideo zajmuje bez mała 47% ruchu w sieci BitTorrent i poziom ten ciągle spada, to w sieci eDonkey2000 stanowi już ponad 65,5%. Statystyki plików audio wynoszą dla tych sieci odpowiednio 11,05 i 6,06%.

Dane te zaprezentowała firma CacheLogic na podstawie prowadzonych przez siebie badań. Zdaniem autorów raportu, powodów przedstawionej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim, w ciągu ostatniego półrocza twórca narzędzia, Bram Cohen, rozpoczął negocjacje z MPAA, mające na celu legitymizację działania aplikacji. Wynikiem rozmów może być zgoda wielkich hollywoodzkich wytwórni na rozpowszechnianie ich filmów za pomocą tej sieci. Ponadto, częściej niż filmy, za pośrednictwem BitTorrenta wymieniane są ostatnio pliki legalne, takie jak grywalne dema gier i oprogramowania oraz aktualizacje.

Wśród krążących po sieciach P2P plików audio zdecydowaną większość stanowiły dokumenty w formacie MP3 (prawie 65%). Następny w kolejności był format Windows Media Audio (niemal 29%) oraz OGG (12,3%). Do wymiany plików audio najczęściej wykorzystywana jest, jak wynika z raportu, protokół Gnutella.

Wygląda więc na to, że batalia prowadzona przez organizacje zbiorowej ochrony własności intelektualnej nie odnosi wciąż spodziewanych przez nie rezultatów. Pozycja sieci P2P jest nadal mocna (o czym świadczą liczby pobieranych w tych sieciach plików), poza tym, wśród internautów dużą popularnością nadal cieszy się kilka (kilkanaście) różnych narzędzi tego typu.

Badanie przeprowadzono 16 i 17 lipca br. wśród dostawców usług internetowych na całym świecie. Obiektem analiz były cztery popularne sieci P2P - eDonkey2000, BitTorrent, Gnutella i FastTrack.

Więcej informacji: Cache Logic