P2P "opodatkowane" w Polsce?

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP przygotowało projekt ustawy przewidującej legalizację pobierania nieautoryzowanych kopii plików muzycznych i filmów z Internetu. Podstawą projektu jest wprowadzenie dobrowolnej "opłaty rekompensacyjnej", doliczanej do abonamentu za dostęp do Internetu.

Jacek Skubikowski uważa, że obowiązująca obecnie w Polsce ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych musi zostać znowelizowana. Przypomnijmy, że obecne przepisy ustawy przewidują m.in., iż 3 % ceny czystych nośników (płyt CD/DVD, kaset magnetofonowych i VHS) przekazywane jest wykonawcom (ponieważ czyste nośniki służą do kopiowania utworów, twórcom dzieł należy się z tego tytułu rekompensata). Zdaniem dyrektora SAWP podobne regulacje powinny obowiązywać w przypadku Internetu.

Opłata rekompensacyjna za pobieranie pirackich kopii plików z Sieci miałaby wynosić ok. 4-5 zł za wszystkie utwory chronione prawem autorskim, a nielegalnie udostępniane w sieci i - co podkreśla prezes SAWP, Jacek Skubikowski - byłaby opłatą dobrowolną (zatem nie byłby to obowiązkowy podatek). Organizacje zbiorowej ochrony praw autorskich, takiej ZPAV czy ZAiKS, musiałyby się jednak porozumieć w sprawie sposobu podziału wpływów z tytułu takich opłat, a dopiero potem mogłyby zawierać porozumienia z działającymi w Polsce providerami.

W udzielonym Gazecie Wyborczej wywiadzie, Jacek Skubikowski przekonuje: "Mój pomysł ma pełnić funkcję rekompensacyjną. Prawo musi nadążać za rzeczywistością. Niebawem może się okazać, że większość filmów i muzyki ludzie będą czerpać z internetu, a nie może być tak, że w świetle prawa większość ludzi będzie piratami."

Projekt ustawy trafił już do senatora Krzysztofa Cugowskiego, zasiadającego w senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Więcej informacji: Gazeta Wyborcza

Aktualizacja: 12 stycznia 2006 21:00

Dodaliśmy film prezentujący wypowiedzi przedstawicieli branży muzycznej (między innymi Muńka Staszczyka z T.Love i Szymona Wydry) na temat pomysłu "opodatkowania" P2P.

Aktualizacja: 10 stycznia 2006 13:57

Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie "Czy zgodzisz się na płacenie dobrowolnego "abonamentu" za korzystanie z sieci P2P?", jaka trwa na łamach serwisu PC World Komputer Online.

Aktualizacja: 05 stycznia 2006 13:04

O komentarz w tej sprawie chcieliśmy zwrócić się do przedstawicieli ZPAV. Poinformowano nas jednak, iż organizacja na chwilę obecną wstrzymuje się od wszelkich komentarzy.

Nie udało nam się także skontaktować z senatorem Krzysztofem Cugowskim.