P2P od Microsoftu

Już w przyszłym tygodniu firma z Redmond udostępni bezpłatne oprogramowanie przypominające popularne aplikacje P2P, jak KaZaA, czy iMesh. Produkt Microsoftu będzie umożliwiał swoim użytkownikom m.in. wymianę plików muzycznych i grafik. Program ten, noszący nazwę Threedegrees, będzie na razie do pobrania w wersji testowej (beta).

Według nieoficjalnych informacji chodzi tu o wyposażoną w nowe funkcje wersję komunikatora Instant-Messenger. Jednak w porównaniu z najpopularniejszymi programami P2P, Threedegrees będzie oferować dość ograniczoną funkcjonalność, przede wszystkim z uwagi na ochronę praw autorskich.

Użytkownicy programu, adresowanego do młodzieży, będą mogli tworzyć grupy składające się z dziesięciu użytkowników. Pomiędzy sobą będą przesyłać wiadomości tekstowe, czy animowane, zabawne postacie, które automatycznie pojawią się na pulpicie odbiorcy.

"Musicmix", podstawowa funkcja programu, służąca do wymiany plików muzycznych, nakłada na użytkowników spore ograniczenia. Udostępniać można do 60 utworów, w których posiadanie weszło się legalnie, np. kupując oryginalną płytę CD. Co więcej, pobrane pliki można odtwarzać tylko wtedy, gdy udostępniająca je osoba będzie online.

Dobrą wiadomością jest fakt, że Microsoft nie zamierza osiągać finansowych korzyści z programu. Threedegrees to przede wszystkim sprawdzian, czy poprzez sieci P2P można legalnie dystrybuować muzykę. Program ma również pomóc w wyznaczeniu kierunku dalszego rozwoju tej technologii przez Microsoft.

Oficjalna strona programu:

http://www.threedegrees.com