Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

P2P kontratakuje

Altnet, firma ściśle współpracująca z Sharman Networks (operatorem sieci KaZaA), oskarżyła 9 firm o nielegalne wykorzystywanie opatentowanej przez nią technologii (m.in. do "namierzania" osób udostępniających w Internecie pliki MP3).

Przedstawiciele Altnet mówią, że opracowana przez nich technologia TrueNames, umożliwiające identyfikowanie plików udostępnianych w sieciach P2P, była bezprawnie wykorzystywana przez firmy zajmujące się analizowaniem danych "przepływających" przez sieci P2P, a także przez organizacje, ścigające osoby nielegalnie udostępniające i kopiujące pliki audio z Internetu. Derek Broes, wiceprezes Altnet poinformował także, że technologię TrueNames bez pozwolenia firmy wykorzystywali również inni operatorzy P2P - z nimi jednak Altnet negocjuje już zasady licencjonowania TrueNames, sprawa zostanie więc prawdopodobnie rozwiązana polubownie.

W przesłanym do owych 9 firm pismach Altnet domaga się natychmiastowego zaprzestania korzystania z jej opatentowanych rozwiązań - w przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do sądu. Należy więc przypuszczać, że jeśli do owego polecania zastosują się firmy współpracujące z RIAA w zakresie identyfikowania osób podejrzanych o nielegalne kopiowanie muzyki z Internetu, cała antypiracka ofensywa RIAA może zostać zastopowana - jak do tej pory głównym jej elementem było właśnie rozsyłanie ostrzeżeń i pozwów do użytkowników sieci P2P.

Broes nie potwierdził jednak, że ostrzeżenie firm, które nielegalnie korzystały z TrueNames, ma na celu ochronienie użytkowników sieci P2P przed pozwami ze strony organizacji takich jak RIAA - "Celem Altnet zawsze było umożliwienie użytkownikom legalnego kupowania plików za pośrednictwem sieci P2P. To nasze najważniejsze zadanie - komercjalizacja P2P" - tłumaczy Derek Broes.