P2P da się filtrować? Udowodnijcie!

Stowarzyszenie P2P United, zrzeszające operatorów sieci P2P, zwróciło się do reprezentującej interesy amerykańskich koncernów muzycznych organizacji RIAA z prośbą o udowodnienie, że technicznie możliwe jest "filtrowanie" plików wymienianych w sieciach P2P.

RIAA już od dawna domaga się m.in. od operatorów P2P wprowadzenia systemów, które uniemożliwią kopiowanie za pośrednictwem tychże sieci plików chronionych prawem autorskim - operatorzy zgodnie jednak tłumaczą, że takie rozwiązanie jest niemożliwe w zdecentralizowanych sieciach P2P, w których ruch odbywa się bez udziału centralnego serwera. Dlatego też firmy działające w P2P United zażądały od RIAA udowodnienia, że proponowane przez organizację rozwiązanie (chodzi o system Audible Magic) jest w stanie skutecznie filtrować ruch w sieciach P2P.

Zaproponowana przez RIAA technologia, opracowana przez firmę Audible Magic została nawet zaprezentowana przez organizację w amerykańskim Kongresie, gdzie toczy się właśnie postępowanie, mające ostatecznie wyjaśnić, czy sieci P2P działają zgodnie z amerykańskim prawem.

Członkowie P2P United zdecydowanie nie zgadzają się z twierdzeniem, że Audible Magic będzie w stanie skutecznie "filtrować" pliki wymieniane w sieciach P2P - co więcej, ich zdaniem system ten w ogóle nie powinien być określany mianem filtra, ponieważ diametralnie zmienia on działanie zdecentralizowanych sieci P2P (system ów wymusza przesyłanie wszystkich danych przez jeden serwer).