Oszustwa internetowe na 500 mln USD

W sieci grasuje coraz więcej internetowych oszustów, którzy podszywając się pod instytucje finansowe, chcą wyłudzić od użytkowników znaczne sumy pieniędzy. Raport przygotowany przez Truste oraz NACHA wskazuje, że do tej pory przez internet wyłudzono w USA ok. 500 mln USD.

Informacje podajemy za serwisem TechWeb. Jedna trzecia badanych wskazała, że przynajmniej raz na tydzień otrzymuje listy od nadawców podszywających się pod pracowników banków. Co więcej, siedem na dziesięć osób odwiedziło strony przygotowane przez oszustów. Niestety aż 15% respondentów przyznało, że dało się oszukać i powierzyło swoje dane: numery kart kredytowych czy numery ubezpieczenia socjalnego.

2% z badanych osób zaznaczyło, że straciło pieniądze w ten sposób. Do kradzieży dochodziło zwykle 2 tygodnie po przesłanym fałszywym e-mailu.

Większość badanych jest zdania, że instytucje finansowe są bierne w walce z oszustami. 96% osób, które wzięły udział w ankiecie, przyznało, że banki powinni polepszyć system logowania do konta i szyfrowania przesyłanych danych.

Badanie zostało przeprowadzone na ponad 1,5 tys. użytkownikach internetu.