Oszukani przez JapanFoto.pl mają szansę na odzyskanie pieniędzy

Akt oskarżenia przeciw właścicielowi sklepu internetowego JapanFoto.pl, znalazł się już w sądzie. Jacek S. na przełomie 2008 i 2009 r. oszukał kilkaset osób - niedoszłych nabywców sprzętu fotograficznego. Poszkodowani mogą wnosić przeciw niemu pozwy cywilne o odszkodowanie.

Sklep JapanFoto.pl oferował aparaty fotograficzne i osprzęt w wyjątkowo niskich cenach. Początkowo użytkownicy nie mieli zastrzeżeń do jego funkcjonowania - mogły o tym świadczyć pozytywne komentarze i opinie na temat jakości świadczonych w nim usług. Sytuacja uległa zmianie w grudniu 2008 r. - klienci przestali otrzymywać produkty, za które zapłacili.

W styczniu br. zabrzańska policji zaczęła otrzymywać zgłoszenia od pokrzywdzonych użytkowników - ci ostatni założyli nawet internetowe forum.

28 stycznia nastąpiło zatrzymanie Jacka S. oraz dwóch jego współpracownic (jedna z nich w toku postępowania została oczyszczona z zarzutów o współudział w przestępczym procederze).

Z ustaleń policji wynika, że właściciel sklepu przyjmował zamówienia na sprzęt nawet wtedy, gdy wiedział już, że ich nie zrealizuje. Jacek S. tłumaczył się, że oszustwa były niezamierzone - realizację transakcji miał utrudnić mu "nagły skok kursu euro".

Co ciekawe, Jacek S. po odkupieniu firmy od poprzedniego właściciela (w połowie 2008 r.) aż do stycznia 2009 r. zwlekał z przerejestrowaniem spółki, by zaraz potem wnioskować o rozpoczęcie procedury stwierdzenia upadłości.

Grono oszukanych przez JapanFoto.pl liczy ponad 300 osób. Poniesione przez nie straty szacowane są na ok. 300 tys. złotych.

Źródło: alert24.pl