Ostatnie szlify Firefoksa i Chrome'a przed starciem z IE 9 beta

Przeglądarkowy wrzesień - tak, w dwóch słowach, określić można to, co obserwujemy od ponad dwóch tygodni. Chrome 6, Opera 10.62 final, nowy silnik JavaScript Firefoksa i wielka premiera Internet Explorer 9 beta, do której pozostały już tylko minuty. Mozilla i Google robią wszystko, by ich produkty były gotowe do pojedynku z Microsoft. Im bliżej jednak do spotkania w San Francisco, tym więcej problemów mają konkurenci.

Google łata niebezpieczne dziury w Chrome 6

Google Chrome wypuścił najnowszą wersję 6.0.472.59, której celem jest naprawa usterek, jakie zauważyli użytkownicy. Secunia podała dziś, że sytuacja jest poważna: "W przeglądarce Chrome odkryto liczne krytyczne dziury, dające atakującemu zdalny dostęp do systemu ofiary. Jeden z błędów związany jest z mechanizmem Geolocation i może zostać wykorzystany do ataku na podsystem pamięci. W podobny sposób można wykorzystać dziurę w obsłudze fontów. Dwa kolejne błędy występują w obsłudze plików .svg, jeden ujawnia się podczas parsowania API dokumentu, a kolejny związany jest z nieprawidłową obsługą kursora na platformie Linux".

Z drugiej strony, Google zdążyło z poprawkami i twierdzi, że Chrome nie ma obaw przed pojedynkiem z IE 9. Autorzy Chrome'a przygotowali nawet specjalny plugin dla Internet Explorera, który implementuje ich własnych silnik w przeglądarce Microsoft. Fani Chrome'a śmieją się, że będzie to jedyna okazja, by zobaczyć, jak Internet Explorer przechodzi test Acid3 na 100%. Google Chrome Frame działa w przeglądarkach IE 6 i nowszych.

Na początku października Mozilla Firefox RC

Ciekawe rzeczy dzieją się też w Mozilli. Firefox 4 beta 6 miała być kolejnym poważnym krokiem w stronę finalnej "czwórki". Twórcy nie zdążyli jednak na czas i postanowili wypuścić mniejszą aktualizację pod nazwą beta 6, przesuwając realne zmiany na końcówkę września. Mają się one ukazać jako Firefox 4 b7. Dodatkowych problemów przysporzyły Mozilli wprowadzone do "liska" poprawki, które trzeba było wycofać z powodów usterek.

W Firefox 4 b6 usunięto kilka błędów i dokonano kilku kosmetycznych zmian w interfejsie. UI bety 6 przenosi przycisk Odśwież i przebudowuje menu Wstążki. Mozilla obiecuje, że poślizg nie wpłynie na daty wydań kolejnych wersji i już na początku października w sieci pojawi się Firefox 4 RC (Release Candidate - wersja kandydująca do miana wersji finalnej).

Dziś, oczy całego świata zwrócone są na IE 9 beta.