Ostatni dobry rok China Mobile

Największy chiński operator telefonii komórkowej zanotował 276-proc. wzrost zysku za rok ubiegły. Przedstawiciele spółki przewidują, że tak dobry wynik już się nie powtórzy.

China Mobile - państwowa firma z siedzibą w Hong Kongu - zarobiło w 2000 r. 2,2 mld USD netto, czyli o 276% więcej niż w roku poprzednim. Ten wzrost zawdzięcza niższym niż przewidywano kosztom działania (potaniał sprzęt telekomunikacyjny) i wzroście liczby klientów. W roku 2000 przybywało ich średnio 2,4 mln miesięcznie a ogólna liczba osiągnęła pod koniec roku 45 mln. Ten wzrost zawdzięcza głównie przejmowaniu lokalnych operatorów. China Mobile dokonała w zeszłym roku siedmiu takich akwizycji.

Wzrosła liczba klientów mniej zaawansowanych usług - do 30% wszystkich abonentów - w związku z czym spadł przychód China Mobile na jednego subskrybenta. Był on o 9% niższy niż przewidywano. Średni czas rozmowy statystycznego klienta skrócił się z 366 min w 1999 r. do 299 min w 2000 r. Te negatywne czynniki spowodowały spadek cen akcji China Mobile na giełdzie, pomimo wzrostu zysku firmy. Inwestorzy obawiają się, że nie utrzyma ona dynamiki wzrostu zysków w br. Zarząd telekomu także spodziewa się, że wynik EBIDTA spadnie w 2001 r. o 14%.

<i>Źródło: Financial Times</i>