Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera

Funkcjonalności zaoferowane przez twórców Facebooka (300 mln użytkowników) i Twittera (50 mln użytkowników) nie wszystkim wystarczają lub... lub jest ich zbyt dużo. Przedstawiamy osiem dodatków, dzięki którym obsługa Facebooka i Twittera będzie o wiele prostsza.

Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera
Facebook i Twitter przechodziły niedawno duże zmiany. W przypadku pierwszego serwisu diametralnie zmieniono układ elementów występujących na stronie, w drugim dodano nowe i zmodyfikowano dotychczasowe elementy strony.

Nie wszystkim owe zmiany przypadły do gustu. Jeśli należysz do tej grupy za pomocą poniższych prostych skryptów szybko dostosować wygląd, zdecydować o tym, które treści mają być wyświetlane lub dodać nowe funkcje do owych serwisów.

Krótko mówiąc: możesz spersonalizować Facebooka i Twittera zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Przedstawione poniżej skrypty napisali sami użytkownicy. Pierwotnie działały pod kontrolą rozszerzenia Greasemonkey przeznaczonego dla Firefoksa. Obecnie mogą z nich korzystać internauci korzystający z innych przeglądarek, takich jak Chrome, Safari czy Opera.

Przed skorzystaniem z któregokolwiek z opisanych poniżej skryptów trzeba założyć konto na Facebooku i Twitterze.

Dodatki dla Facebooka

Facebook Fixer

Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera

Facebook Fixer. Kilkadziesiąt dostępnych opcji pozwoli dostosować Facebooka do gustu każdego użytkownika.

"Szwajcarski scyzoryk" dla Facebooka. Umożliwia dopasowanie wyglądu i funkcjonalności tego serwisu społecznościowego do osobistych preferencji. Z jego pomocą można zintegrować z Facebookiem kalendarz Google'a, ułatwić wyświetlanie zdjęć, usprawnić korzystanie z serwisu za pomocą skrótów klawiszowych, czy pozbyć się niechcianych bądź nieużywanych opcji.

Dużym ułatwieniem jest też funkcja zakładek, dzięki której można zapamiętywać najczęściej odwiedzane podstrony. Funkcje Facebook Fixera są dostępne w menu Konto. Dodatek jest rozprowadzany na licencji Creative Commons.

Facebook Purity

Lubisz panoszące się na Facebooku Quizy? Nie? Uwolnić od nich może właśnie skrypt Facebook Purity. Te narzędzie, zgodnie ze swoją nazwą, służy głownie do oczyszczania i filtrowania treści i boksów pokazujących się na Facebooku. Lista elementów do usunięcia jest długa i liczy sobie aż 14 pozycji. Dzięki Facebook Purity można ukryć wyświetlanie powiadomień z aplikacji, informacji o oznaczeniach na zdjęciach, propozycji dodania znajomych czy zostania fanem jakiejś strony.

Autor skryptu umożliwił dodanie aplikacji, na temat której będą pojawiać się informacje na Facebooku. Skorzystać też można z opcji filtrowania treści według słów kluczowych - informacje z podanymi słowami nie będą pojawiać się w strumieniu wiadomości w serwisie.

Unfriend Finder

Skrypt szczególnie przydatny, gdy lista znajomych jest długa i trudno zauważyć, gdy ktoś się z niej wykruszy. Jeśli tak się zdarzy, skrypt poinformuje o zmianach. Jego autor przewidział dwie sytuacje: gdy ktoś wyrzuci nas ze swoich znajomych i gdy my usuniemy kogoś z naszej listy. Powiadomienia o tych zmianach pojawią się na naszej stronie w Facebooku.

No Facebook Ads

Nazwa tego rozszerzenia mówi sama za siebie. Każdy, kto przyzwyczaił się do korzystania z przeglądarek wyposażonych w AdBlocka wie jak trudno przegląda się serwisy, na których roi się od reklam. Takim specjalizowanym narzędziem do blokowania reklam dla Facebooka jest właśnie "No Facebook Ads". Ten skrypt trzeba po prostu zainstalować i używać.

Dodatki dla Twittera

Nested Twitter Replies

Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera

Nested Twitter Replies. Układa wypowiedzi na Twitterze w wątki.

Skrypt porządkuje wyświetlanie wiadomości przesłanych w Twitterze z wykorzystaniem funkcji Replay. Tworzy ze wszystkich odpowiedzi na jedną wiadomość jeden wątek. Ułatwienie polega na graficznym prezentowaniu takiego wątku, tak że na pierwszy rzut oka widać, że jest to rozmowa prowadzona z wykorzystaniem funkcji Replay.

TinyURL Decoder

Genialne w swojej prostocie narzędzie, a z punktu widzenia bezpieczeństwa wręcz obowiązkowe. Służy do odszyfrowania skróconych adresów URL, które pojawiają się w wielu wiadomościach publikowanych za pośrednictwem Twittera.

W jednej wiadomości nie możesz wpisać więcej niż 140 znaków. Wtyczka wykorzystuje fakt, że mimo ograniczenia wpisywanych znaków, można ich wyświetlić więcej. TinyURL Decoder po prostu rozwija skrócony adres.

Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera

Twitter Old Style RT Emulator. Skrypt kasuje szarą mało czytelną ikonę i oznacza wiadomości w sposób do którego przywykli użytkownicy Twittera.

Na stronie Twitter.com skrypt wyświetla pełne adresy: widać adres strony, na którą zostaniemy przeniesieni kliknięciu linka. Dzięki temu narzędziu korzystanie z Twittera jest bezpieczniejsze. Rozszerzenie poprawnie działa pod Firefoksem.

Twitter Old Style RT Emulator

Lepsze jest wrogiem dobrego. Nowości nie zawsze wychodzą serwisom na dobre, zwłaszcza gdy cierpi na tym funkcjonalność lub przejrzystość prezentowanych informacji. Zdaniem wielu użytkowników zmianę o takim charakterze wprowadzono na Twitterze zamieniając jasny dla wszystkich zapis funkcji ponownego przesyłania wiadomości - RT, na niewiele mówiącą ikonę. Twitter Old Style RT Emulator przywraca pierwotne prezentowanie tej funkcji.

@troynt's Twitter Script

Osiem wtyczek, które odmienią Facebooka i Twittera

@troynt's Twitter Script. Skrypt umożliwia dodanie lub wyłącznie funkcji widocznych na stronie Twittera.

Dzięki temu narzędziu można dostosować stronę Twittera do swoich potrzeb. Skrypt przeorganizowuje sposób prezentowania informacji, m.in. domyślnie wyświetla podgląd filmów z YouTube'a i zdjęć z Twitpica, wprowadza autozupełnienie przy wysyłaniu wiadomości do innych użytkowników, umożliwia zamieszczanie notatek przy profilach innych osób, czy wyświetla lokalny czas dla poszczególnych użytkowników.

Po zainstalowaniu skryptu, menu udostępniające wszystkie jego opcje, jest dostępne w górnym prawym rogu strony.