Orange zawarł umowę z Wikipedią, na której skorzysta WP

France Telecom i Wikimedia Foundation zawarły umowę, dzięki której treści Wikimedii będą dostępne poprzez portale internetowe i mobilne Orange, m.in. w Polsce. Oba podmioty będą też wspólnie pracować nad tworzeniem nowych usług i funkcji na bazie Wikipedii, flagowego projektu Fundacji Wikimedia .

Zgodnie z umową, Orange będzie udostępniać swoim klientom we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Hiszpanii treści Wikimedii za pośrednictwem kanałów mobilnych i webowych, takich jak mobilna Wikipedia, widgety do przeglądarek WWW oraz kanały online.

W Polsce partnerem mobilnym tego przedsięwzięcia będzie PTK Centertel, operator sieci Orange, a internetowym - portal Wirtualna Polska. Użytkownicy telefonów komórkowych Orange zyskają za pośrednictwem wyszukiwarki WAP dostęp do informacji zawartych w Wikipedii. Dla internautów WP przygotuje specjalny serwis, dzięki któremu będą mieć dostęp do treści tworzonych przez społeczność Wikipedii oraz kluczowych usług Wirtualnej Polski. WP będzie ponadto wspierała Fundację Wikimedia, m.in. prezentując na swoich stronach nawiązania do jej produktów. Umożliwi też internautom uzupełnienie wiedzy na interesujące ich tematy wiążąc informacje prezentowane w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski z hasłami Wikipedii.

W perspektywie porozumienie przewiduje również współpracę partnerów przy tworzeniu nowych, prostych usług mobilnych i internetowych. Ponadto, współpraca będzie rozszerzana na pozostałe europejskie sieci Orange.

Orange zawarł umowę z Wikipedią, na której skorzysta WP

- "Orange pragnie zapewnić klientom jak najszerszy dostęp do wielu, różnorodnych technologii cyfrowych i dąży do uproszczenia sposobu, w jaki korzystamy z nich w poszukiwaniu informacji. Dając naszym klientom nowe możliwości dostępu do Wikipedii, jednej z najlepiej znanych i szanowanych marek internetowych, realizujemy to zobowiązanie" - powiedział Paul-Francois Fournier, dyrektor wykonawczy w Orange, odpowiedzialny za rozwój portali Grupy FT.

- "Misją Wikimedia Foundation jest szerzenie wiedzy, tak by udostępniać ją na wiele różnych sposobów dla jak największej liczby odbiorców," — powiedziała Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation. - "Przewaga Orange na rynku telefonii komórkowej i nastawienie firmy na innowacje sprawiają, że jest dla nas idealnym partnerem w popularyzowaniu naszych zasobów. Fundacja jest otwarta na takich partnerów, którzy pomogą nam realizować naszą misję i będą szanowali pracę naszej społeczności."

Innym przykładem synergi w grupie France Telecom (do której należy zarówno Orange jak i WP) jest powstałe pod koniec zeszłego roku Pikeo.pl. Serwis udostępniany jest przez Wirtualną Polskę, natomiast hostingiem zajmuje się France TelecomSerwis. Był to jednocześnie pierwszym wspólnym projektem obu firm.