Opublikuj materiał i czekaj na sławę

Nie każdy ma zacięcie by prowadzić własnego bloga. Nie każdemu amatorowi uda się też przebić ze swoim tekstem czy zdjęciem do profesjonalnego wydawnictwa. Każdy może opublikować swój materiał na nowej platformie iThink.

iThink - obecnie w wersji beta - to platforma oparta na zasadach social publishing, która umożliwia publikowanie wszelkiego rodzaju materiałów: tekstu, audio, foto czy wideo.

Serwis pozwala na publikację pojedynczym autorom, ale umożliwia łączenie się w grupy w celu wspólnego publikowania materiałów.

Po przygotowaniu publikacji losowana jest grupa osób, która ma prawo zadecydować o publikacji materiału na stronach iThink. Spośród wylosowanych osób co najmniej trzy muszą ją zaakceptować.

Jak piszą pomysłodawcy projektu - Naszą misją jest stworzenie miejsca niezależnego. Niezależnego od lini politycznej redakcji, niezależnego od wszystkiego. Pragniemy krzewić idee wolnych mediów i wolności słowa. Pragniemy jednak, by nasi Autorzy zachowywali się odpowiedzialnie i pisali zgodnie z zasadami dziennikarskimi, a głównie z zachowaniem "szczególnej starannosci i rzetelności".

Rafał Janik, twórca iThink opowiada o projekcie

Rafał Janik

Wystartowaliśmy półtora tygodnia temu, w fazie beta, która pozwala nam testować iThink i wprowadzać zmiany zgłaszane przez użytkowników. iThink wzoruje się na serwisach dziennikarstwa obywatelskiego takich jak OpenDemocracy, czy AgoraVox. Głównym wzorem dla nas był OpenDemocracy, ze względu na czytelną formułę i podział kategorii, który odpowiada najpopularniejszym tygodnikom opinii drukowanym na świecie.

Serwis stworzyliśmy z myślą o tych, którzy mają coś do powiedzenia i rzeczywiście chcą się wyrazić. Myślimy o wszystkich autorach, którzy do dnia dzisiejszego tworzyli do szuflady - pragniemy uwolnić twórczość oddolnie. Nie zależy nam jednak na promocji słabej jakości materiałów i w tym celu wprowadziliśmy tak zwaną randomkrację, która odpowiada poddaniu się cenzurze użytkowników. Od tej chwili każdy tekst, który jest wprowadzony do serwisu, jest rozsyłany do dziesięciu osób, po czym co najmniej trzy muszą go zaakceptować, aby pojawił się na stronie głównej. Tym samym to użytkownicy odpowiadają za jakość iThink.pl. Jako serwis dziennikarstwa obywatelskiego chcemy, by publikacje spełniały standardy staranności i rzetelności dziennikarskiej. Wybór tematu jest zupełnie dowolny, gdyż w odróżnieniu od innych serwisów dziennikarstwa internetowego, nie jesteśmy serwisem jednej ideologii - czy to lewicowej, prawicowej. Jesteśmy tak różnorodni, jak wielu mamy autorów.

Jako serwis poświęcony autorom, którzy chcą tworzyć, chcemy trafić w miejsca, które skupiają takie osoby. Na początku chcemy przedstawić serwis studentom dziennikarstwa, którzy będą mogli tutaj szlifować swój warsztat i poddać rzetelnej krytyce materiały publikowane w iThink.pl. Bardzo ważne w iThink jest to, że publikować można nie tylko artykuły, ale i fotoreportaże, audycje audio i video. iThink to kombajn dla niezależnych dziennikarzy obywatelskich. Zapraszamy także dziennikarzy zawodowych, którzy mają coś do powiedzenia, ale linia ich redakcji na to nie pozwala - u nas mogą czuć się wolni - w ramach randomkracji.