Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Operatorzy walczą ze skutkami huraganu

Niszczycielska moc huraganu Katrina, który przeszedł kilka dni temu nad Nowym Orleanem, objęła także infrastrukturę telekomunikacyjną w regionie. Ofiary kataklizmu często nie mają jak wezwać pomocy.

Na pomoc ruszyli operatorzy telefonii komórkowej, działający na obszarze dotkniętym klęską żywiołową (Cingular Wireless LLC, Verizon Wireless, T-Mobile USA). O łączności za pomocą sieci stałych można chwilowo zapomnieć - większość kabli nie nadaje się do użycia. "Zastana sytuacja jest równorzędna z włożeniem komputera do wanny wypełnionej wodą" - mówią przedstawiciele spółek telekomunikacyjnych.

Operatorzy apelują, aby tam, gdzie sieć działa, nie korzystać z połączeń głosowych, które w sposób znaczący zajmują zasoby radiowe. Zamiast tego sugeruje się używanie sms-ów. Stacje przekaźnikowe nie pracują w sposób ciągły - do ich zasilania wykorzystuje się tymczasowe zasilacze awaryjne. Verizon Wireless dostarczył BTS-y na kołach (COW - cell sites on Wheel), które są transportowane w najbardziej newralgiczne regiony. Sprint Nextel wysłała w okolice Nowego Orleanu setki samochodów dostawczych, wyposażonych w generatory prądu, baterie i gotowe zestawy do wykonywania połączeń komórkowych.

Nikt nie podejmuje się odpowiedzenia na pytanie o przewidywany termin usunięcia wszystkich awarii i przywrócenia stanu telefonii sprzed ataku Katriny. Tym bardziej, że problemy z uzyskaniem połączenia nie są teraz głównym zmartwieniem odciętej od świata ludności.