Operatorzy przygotowują roaming dla komórkowych komunikatorów

Organizacja GSM Association, zrzeszająca gros operatorów mobilnych z całego świata, ogłosiła podjęcie inicjatywy mającej na celu wypracowanie technicznych i billingowych standardów w zakresie bezpośredniej komunikacji (Instant Messaging) z wykorzystaniem terminali mobilnych.

Jest to odpowiednik popularnych wśród użytkowników Internetu 'chatów". 15 największych operatorów (m.in. Orange, Telefonica, Telia Sonera, T-Mobile, Vodafone) zgodziło się, by jeszcze w tym roku wdrożyć rozwiązanie pozwalające na prowadzenie komunikacji IM pomiędzy sieciami tych operatorów. Założeniem jest, by niezależnie od kraju i miejsca, w którym znajdują się "rozmówcy tekstowi", płacił wyłącznie nadawca komunikatu.

Wg. ocen firmy analitycznej Strategy Analytics (raport "Global Cellular Data Forecast 2005-2010") liczba mobilnych użytkowników komunikatorów IM wzrośnie z obecnych 29 milionów do blisko 200 mln w ciągu 3 najbliższych lat. Wśród użytkowników Internetu z komunikatorów IM korzysta ok. 20-30% osób, w zależności od regionu świata.

W oczekiwaniach operatorów Instant Messaging miałby stać się platforma uruchamiania nowych, innowacyjnych usług w telefonii mobilnej.