Operatorzy grożą piratom

Belgiska firma Telenet, zajmująca się m.in. dostarczaniem usług internetowych, rozesłała do niektórych swoich klientów listy, w których domaga się natychmiastowego zaprzestania kopiowania i udostępniania innym internautom plików chronionych prawem autorskim (przede wszystkim filmów). Przeciwko krnąbrnym klientom mają być podejmowane kroki prawne.

List taki otrzymało na razie ok. 100 klientów Telenetu - w piśmie wymienione są wszystkie pobrane przez danego internautę pliki (wyszczególnione jest również, kiedy pobrano dany plik). Przedstawiciele firmy grożą adresatom listów, że jeśli ci natychmiast nie zaprzestaną pobieranie nielegalnych plików (chodzi głównie o pirackie kopie filmów) to podjęte zostaną przeciwko nim odpowiednie kroki prawne.

Jan de Grave z Telenetu powiedział, iż rozesłanie listów nie było inicjatywą operatora - firma została o to poproszona przez stowarzyszenie MPA (Motion Picture Association), zrzeszające koncerny filmowe. Przedstawiciele MPA dostarczyli również Telenetowi dokładne dane o tym jakie pliki pobierali klienci firmy i kiedy to nastąpiło. Jan de Grave poinformował, że dane te MA uzyskało, sprawdzając adresy IP internautów, którzy szczególnie aktywnie korzystali z programów do bezpośredniej wymiany plików (m.in. KaZaA).