Operatorzy coraz lepiej

IDC przewiduje, że rozwój usług głosowych i przesyłu informacji zwiększy penetrację telefonii komórkowej w Europie Środkowej i Wschodniej do 68% w 2006 roku.

Rynek usług mobilnych jest w Europie Centralnej i Wschodniej w fazie szybkiego wzrostu. Pod koniec 2001 r. w 15 państwach omawianego regionu było ponad 37 milionów subskrybentów usług mobilnych, co dawało 29-proc. penetrację. W ubiegłym roku przychody z usług mobilnych wyniosły 8,1 mld USD. Zdaniem analityków IDC, liczby te wzrosną dzięki nowym odbiorcom usług głosowych i sms-ów.

W poszczególnych państwach centralnej i wschodniej Europy sytuacja dostawców tego typu usług znacznie się różni. Największe dotychczas rynki stabilizują się i rozwijają wolniej. W Czechach i w Słowenii w 2001 r. penetracja telefonii komórkowej wynosiła 65%, obecnie operatorzy koncentrują się na zatrzymaniu dotychczasowych klientów. Natomiast w krajach takich jak Bułgaria czy Rumunia, z 16-proc. penetracją, następuje szybki wzrost popularności usług mobilnych, operatorzy zaś starają się pozyskać jak najwięcej nowych użytkowników.

"Poziom rozwoju rynków telefonii komórkowej w poszczególnych państwach Europy Środkowej i Wschodniej jest różny, ale z pewnością podążają one tą samą drogą" - powiedział John Gole z IDC. "Tylko kilka rządów państw z regionu wydało licencje na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS) i wiadomo już, że nie pojawi się ona w najbliższych latach. Na szczęście operatorzy nie wydali wielkich sum na licencje UMTS i ich działalności nie obciążają teraz gigantyczne długi. Operatorzy starają się za to zaspokoić rosnący popyt na usługi mobilne, zwłaszcza GPRS" - dodał John Gole.