Opera zamiast IE?

Opera Software poinformowała, że wkrótce udostępni przeglądarkę internetową dla telefonów klasy smartphone wyposażonych w system operacyjny Windows Mobile.

Opera zamiast IE?
Jeszcze do niedawna norweska firma deklarowała, że nie jest zainteresowana tworzeniem aplikacji dla mobilnej platformy Microsoftu. "Na zamianę decyzji wpłynął po prostu rynek. Odnotowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania Windows Mobile ze strony producentów telefonów komórkowych. Wkrótce nasza oferta zostanie poszerzona o przeglądarkę internetową dla tego systemu" - powiedział Rolf Assev, wiceprezes Opera Software. Oprogramowanie Opery jest znane głównie użytkownikom telefonów z systemem Symbian.

Jednym z atutów "miniaturowej" przeglądarki Opera jest możliwość przeglądania dowolnych stron WWW z wykorzystaniem SSR (Small-Screen Rendering). Technologia ta optymalizuje wyświetlanie obrazu na ekranach o niewielkich rozmiarach i - jak zapewniają przedstawiciele Opery - działa znacznie sprawniej od podobnej funkcji opracowanej przez Microsoft.

Decyzja firmy o stworzeniu przeglądarki dla Windows Mobile jest także sygnałem rychłego wzrostu udziałów Microsoftu w rynku systemów dla telefonów komórkowych. Koncern z Redmond będzie poświęcał temu segmentowi coraz więcej uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę niekorzystne prognozy dotyczące

"klasycznych" urządzeń PDA. Dotychczas na rynku dostępnych było jedynie kilka aparatów z systemem Microsoftu. Wkrótce ma pojawić się cała gamo nowych urządzeń z Windows Mobile.