Opera na sprzedaż?

Czy Google stanie się wkrótce nowym właścicielem popularnej przeglądarki internetowej Opera? Tego zdania jest Pierre Chappaz, były prezes Yahoo! Europe, który powołując się na "dobrze poinformowane źródło" napisał w swoim blogu, iż wkrótce dojdzie do przejęcia firmy Opera Software przez Google'a. Tymczasem Opera dementuje te rewelacje...

Do chwili obecnej nie udało nam się ustalić, ile prawdy tkwi w tych pogłoskach. Christian Jebsen, dyrektor finansowy Opera Software, przekonuje jednak, że spółka nie otrzymała jak dotąd żadnej oferty w tym zakresie ani od Google'a, ani od żadnej innej firmy. Jego zdaniem, pogłoski te mogłyby być inspirowane przez Google.

Opera Software i Google już współpracują ze sobą - efektem tego jest m.in. pasek wyszukiwania wbudowany w przeglądarkę. Jak pamiętamy, w niezarejestrowanych wersjach Opery starszych niż edycja 8.50, wyświetlane były reklamy Google AdSense. Reklamy te zniknęły z darmowej wersji przeglądarki, jednak dzięki obecności paska wyszukiwania użytkownicy nadal trafiają na strony Google'a.

Chappaz sugeruje, że mariaż obu firm mógłby być formą przeciwstawienia się planom innego informatycznego giganta, Microsoftu, który zamierza wyposażyć nadchodzącą wersję swojej przeglądarki, Internet Explorer 7 w pasek wyszukiwania MSN Search. Należy przy tym zauważyć, że Chappaz niegdyś - także nieoficjalnie - informował o przejęciu Skype'a przez eBay i doniesienia te okazały się być prawdziwe.

Więcej informacji: Blog Pierre'a Chappaza (w j. francuskim)