Opera Software daje głos przeglądarce

Przeglądarka internetowa przemówi! W najbliższych miesięcach ma pojawić się na rynku nowa wersja Opery, wzbogacona o technologię ViaVoice autorstwa firmy IBM. Pozwoli ona na wydawanie głosowych komend Operze oraz czytanie zawartości przeglądanych witryn.

Według przedstawicieli Software, wersja przeglądarki, która pozwoli na głosową nawigację, wypełnianie specjalnych formularzy oraz odczytywanie zawartości stron internetowych, pojawi się w przeciągu kilku miesięcy. W pierwszej kolejności będzie ona dostępna jedynie w wersji angielskiej, dla posiadaczy komputerów z systemem operacyjnym Windows. Data jej premiery prawdopodobnie zbiegnie się w czasie z debiutem Speech Servera – propozycji koncernu Microsoft, która ma za zadanie usprawnić proces przetwarzania przez serwery głosowych komend.

Tak jak dotychczas, 'gadająca' Opera dostępna będzie do pobrania za darmo w wersji z wyświetlanymi na górnej belce reklamami, bądź jako edycja pozbawiona tych reklam (po uiszczeniu odpowiedniej opłaty).

Technologia, która umożliwi odczytywanie zawartości strony, oparta jest o specyfikację języka znaczników XHTML+Voice (X+V) opracowaną wspólnie przez Operę, IBM oraz Motorolę i zgłoszoną do zatwierdzenia do konsorcjum World Wide Web już w 2001 roku. Na X+V składają się dwa języki znaczników oparte o metajęzyk XML – XHTML oraz VoiceXML (platformy XML dla developerów aplikacji sterowanych głosem). Warto tu podkreślić, iż rozwiązanie to ma także swoją konkurencję w postaci wspieranej przez Microsoft technologii o nazwie Speech Application Language Tags. Opera uparcie twierdzi jednak, iż X+V zapewnia lepszą integralność z XHTML.

Dalsze plany związane z rozwojem tej technologii, zakładają rozszerzenie palety obsługiwanych urządzeń o telefony komórkowe, PDA oraz palmtopy. Zdaniem przedstawicieli organizacji VoiceXML Forum, promującej język Voice Extensible Markup Language, pozwoli ona na bardziej naturalną interakcję z zawartością stron internetowych.

Więcej informacji:

Opera -http://www.opera.com

IBM - http://www-306.ibm.com/software/pervasive/embedded_viavoice_enterprise