Onetem zatrzęsło już w czerwcu

Od wczoraj internauci mają możliwość testowania nowego mechanizmu wyszukiwarki NetSprint, która korzysta z informacji pochodzących od panelistów badania Megapanel PBI/Gemius. Marek Jerzy Minakowski, dyrektor działu "Wyszukiwarki i Katalog" podkreśla, że z podobnych danych korzysta również zespół Onetu. Zaznaczmy jednak od razu - wyszukiwarka NetSprintu korzysta ze szczegółowych danych przygotowanych przez Gemius na zamówienie. Onet - z dostępnych wszystkim abonentom badania Megapanel comiesięcznych wyników.

Portal rozwija serwis OnetSzukaj od 1996 roku. Obecnie jesteśmy w trakcie większej przebudowy, która rozpoczęła się w połowie czerwca, kiedy naszym indeksem trochę "zatrzęsło" - wyjaśnia dr Marek Minakowski, dyrektor działu "Wyszukiwarki i Katalog" Onet.pl

Pozycja serwisu w Megapanelu jest dla Onetu jednym z wielu parametrów, jakie są brane pod uwagę przy określaniu wyjściowej wagi danej witryny. Waga ta ma z kolei wpływ na to, na jakiej pozycji dany serwis przy danym słowie się wyświetla - wyjaśnia.

NetSprint korzysta ze złożonych danych opartych na informacjach pochodzących od panelistów, które uwzględniają takie wskaźniki jak liczbę użytkowników, ich lojalność i oglądalność serwisu.

Artur Banach, w wywiadzie dla redakcji Internet Standard wyjaśnił - otrzymujemy od Gemiusa ocenę wartości stron wyliczoną na podstawie określonego algorytmu, która ma postać jednej liczby. Onet wykorzystuje jedynie dostępne abonentom wyników Megapanelu dane.

Krakowski portal operuje terminem "autorytet", NetSprint "popularność". Nasz algorytm jest bardzo złożony - mówi Marek Minakowski z Onetu. - Chodzi o to, żeby dla dowolnego słowa czy zestawu słów dobrać serwisy, które są autorytetami w danej dziedzinie, ale jednocześnie nie dopuścić do tworzenia autorytetów fałszywych, czyli serwisów które tylko udają, że są istotne dla danego tematu, a w istocie służą oszukaniu użytkownika.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, autorytet niekoniecznie oznacza popularność. Obok więc popularności, o jakiej wiedzę dają wyniki Megapanelu, Onet wspomaga swój mechanizm ludzką pracą. W naszym przypadku wielką wagę ma obiektywna ocena treści i jakości serwisu, dokonywana przez zespół o prawie 10-letnim doświadczeniu. Ta ocena jest widoczna w postaci liczby gwiazdek w naszym Katalogu, która - jak każdy może zobaczyć - jest obiektywna i równo traktuje serwisy duże i małe, Onetowe i należące do konkurencji - podkreśla.

I sugeruje, że w odniesieniu do silnika wyszukiwarki NetSprint, umieszonego na Wirtualnej Polsce nie można - przynajmiej na razie - mówić o obiektywności, choć różnice w wynikach NetSprinta mogą wynikać z faktu, że nowy silnik nie został tam jeszcze wprowadzony. - Ciekawi mnie, kiedy wyniki z NetSprinta pojawią się na Wirtualnej Polsce, bo na przykład jest tak, że na słowo "Sympatia" serwis "Sympatia.pl" jest w Netsprincie na pierwszej pozycji, ale w WP dopiero na trzeciej, po dwóch przypadkowych (randka.wp.pl/ i www.sympatja.pl).