OnetKonekt przełamuje monopol

Portal internetowy Onet.pl wraz z firmą Energis uruchomił nowy, niezależny ogólnopolski numer dostępowy do Internetu. Onet.pl rozpoczął tym samym działalność jako VISP - Virtual Internet Service Provider (wirtualny dostawca usług internetowych).

Wykorzystując infrastrukturę telekomunikacyjną Energis, Onet udostępnił numer 020 95 80. Jest on alternatywą dla jedynego do tej pory ogólnodostępnego numeru oferowanego przez TP SA. Nowy numer działa we wszystkich strefach numeracyjnych w Polsce i obsługuje zarówno modemy zwykłe, jak i modemy ISDN.

Cena połączeń z numerem OnetKonekt jest taka sama, jak w przypadku numeru 020 21 22. Do korzystania z niego nie trzeba podpisywać dodatkowej umowy, płacić abonamentu czy opłaty aktywacyjnej, zaś rozliczenie za połączenia będzie się znajdować na dotychczasowym rachunku wystawianym przez TP SA, tak samo jak w przypadku korzystania z numeru 020 21 22.

Usługa OnetKonekt jest dostępna dla wszystkich posiadaczy telefonów stacjonarnych w sieci TP SA. Wystarczy jedynie zamienić numer dostępowy z 020 21 22 na 020 95 80 (hasło i login pozostają bez zmian: ppp) lub pobrać ze strony internetowejhttp://konekt.onet.pl program, który automatycznie skonfiguruje połączenie. Jest to program Konektor, który poza ww. funkcją umożliwia m.in. ochronę przed próbą zmiany połączenia na numer typu 0-700 i rejestrację czasu połączeń. Jak zapewniają przedstawiciele Onet.pl i Energis usługa OnetKonekt będzie zapewniała bardzo szybkie i stabilne połączenie z siecią. Dzięki infrastrukturze sieci Energis internauci otrzymają też możliwość szybkich połączeń z zagranicznymi witrynami WWW.

Infrastruktura, na której jest oparte połączenie OnetKonekt, obejmuje należące do Energis Polska redundantne łącza klasy Tier1 do międzynarodowych operatorów w Berlinie i Frankfurcie. Punkty styku o przepustowości 155 Mb/s łączą Energis Polska z jednym z największych ISP amerykańskich Genuity oraz ISP zapewniającym tranzyt danych w Europie - British Telecom Ignite. W Polsce Energis ma 20 własnych punktów styku z TP SA (tzw. ostatnia mila, czyli odcinek pomiędzy lokalną centralą a gniazdkiem abonenta, jest bowiem dostarczana przez TP SA), NASK oraz z WIX. Energis zapewnia również sieć szkieletową w Polsce, zbudowaną na bazie technologii transmisji danych DWDM, dzięki czemu można przesyłać wielokrotność 2,5 Gb/s. Rozwiązanie wspierane jest także technologią MPLS i IP, a bazuje na urządzeniach dostarczonych przez Cisco i Ericsson.

Warto dodać, że OnetKonekt działa na tej samej platformie, na której funkcjonuje FreeServe - największy brytyjski VISP, który tylko w roku 2001 obsłużył ponad 14 mld minut połączeń z Internetem i skupia 37% rynku dial-up w Wlk. Brytanii. Platforma techniczna w Polsce może przyjąć ponad milion użytkowników.

Dla internautów korzystających z nowego numeru dostępowego przygotowano wiele „prezentów”. Dostępny będzie m.in. darmowy streaming telewizji TVN 24 (normalnie usługa ta jest płatna), konto e-mail o podwyższonym standardzie w domenach onet.pl, onetka.pl, op.pl, republika.pl, ulepszone konto WWW, specjalny dostęp do serwera gier online. Standardem ma stać się także preferencyjny lub darmowy dostęp do płatnych serwisów Onet.pl.

Warto również zauważyć, iż po raz pierwszy w Polsce dostawca treści i usług, jakim jest portal Onet.pl, będzie mógł uzyskać wpływy proporcjonalne do ruchu generowanego w sieci przez internautów korzystających z połączenia OnetKonekt. Onet.pl skupia dużą część globalnego ruchu w polskiej sieci, a dotąd portal (podobnie jak i inni wydawcy) ponosił jedynie wysokie koszty związane z koniecznością zakupu od operatorów telekomunikacyjnych łączy o coraz większej przepustowości, aby obsłużyć stale rosnący ruch na swoich stronach.

W Polsce najpopularniejszym sposobem łączenia się z Internetem z domu jest nadal wdzwaniane połączenie modemowe (dial-up). Według różnych źródeł w naszym kraju jest 5,5–6,5 mln internautów; ok. 2,3 mln z nich korzysta z połączeń modemowych, wydzwaniając ok. 7 mld minut rocznie. 77% internatów korzystając z sieci w domu, używa połączenia z numerem 020 21 22. Onet.pl i Energis szacują, że rynek połączeń typu dial-up wart jest w roku 2002 ok. 500 mln zł.

Jak powiedzieli przedstawiciele Onet.pl i Energis, z doświadczeń innych krajów wynika, że wirtualni dostawcy usług byli w stanie pozyskać od 8 do 40% rynku połączeń dial-up. Plany związane z usługą OnetKonetk zakładają, że numer dostępowy 020 95 80 w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania skupi 10–15% rynku połączeń modemowych w Polsce.