Onet został właścicielem PCLab.pl

Grupa Onet.pl przejęła serwis PCLab.pl, który jest jednym z największych polskich profesjonalnych wortali o tematyce komputerowej.

"Dzięki tak dużemu partnerowi z ogromnym doświadczeniem będziemy mogli wprowadzać nowe funkcjonalności, na które do tej pory nie mogliśmy sobie pozwolić ze względów finansowych lub technicznych, np. na przykład wideo recenzje w HD" - mówi Paweł Pilarczyk, twórca i dotychczasowy właściciel PCLab.pl.

Wsparcie finansowe Onetu pozwoli na zwiększenie liczby współpracujących dziennikarzy i zakup profesjonalnego sprzętu pomiarowego służącego do testów sprzętu w laboratorium PCLab.pl.

- "Dla Onetu pozyskanie tak doświadczonego partnera, jakim jest PCLab.pl, jest kolejnym krokiem milowym w rozwoju naszych kompetencji w dziedzinie nowych technologii, bo trzeba pamiętać, że Grupa Onet.pl dziś to nie tylko duża grupa medialna, ale również spółka technologiczna. Zamierzamy zachować unikalny brand PCLab.pl oraz chcemy jak najbardziej wykorzystać wiedzę i kompetencje założyciela serwisu, który jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy piszących o nowych technologiach" - mówi Łukasz Wejchert, prezes zarządu Onet.pl

Treści pozyskane z PCLab.pl mają wzbogcić znajdującą się na Onet.pl sekcję Technowinek i wchodzące w jej skład serwisy takie jak FKN, Republika czy Komputery.

Onet został właścicielem PCLab.pl

PCLab.pl

Grupa Onet.pl nie ujawnia wartości transakcji.

PCLab.pl jest jednym z największych i najpopularniejszych polskich serwisów o tematyce komputerowej. Co miesiąc stronę odwiedza ponad 1,2 miliony internautów, którzy generują 10,6 milionów odsłon (źródło: Megapanel PBI Gemius, luty 2009).

Wyścig zbrojeń cd. (AKTUALIZACJA)

W kontekście opisywanego ostatnio przez InternetStandard "wyścigu zbrojeń", do którego przystąpiły portale, ruch Onetu wydaje się słusznym posunięciem. Co prawda nie wpłynie to na zmianę pozycji portalu w pierwszej dwudziestce największych witryn w Polsce (Onet.pl jest drugi), ponieważ otwierające stawkę Google ma aż 13,7 mln użytkowników.

Jeżeli jednak zasięg PCLab.pl nie zmniejszy się diametralnie w ciągu najbliższych miesięcy, Onet.pl jeszcze bardziej umocni się na swojej i tak już silnej pozycji. Zasięg portalu zwiększy się o 1,2 pkt. proc, co przekłada się na 250 tys. nowych użytkowników, którym serwować można reklamy. Łączny zasięg obu graczy wynosi w lutym 62,75 proc. (10,1 mln real users).

Piszemy "jeżeli zasięg PCLab.pl nie zmniejszy się diametralnie", ponieważ oprócz oczywistych zalet z integracji z Onetem, istnieją także zagrożenia.

Odpowiada Paweł Pilarczyk, twórca i dotychczasowy właściciel PCLab.pl

Do tej pory użytkownikami PCLab.pl były najprawdopodobniej osoby zainteresowane tematyką nowych technologii. Czy nie boicie się, że teraz zaleje was fala "trolli" i osób, które zwyczajnie lubią komentować na Onecie, nie posiadając odpowiedniej wiedzy.

Jest to oczywiście nieuniknione, że tacy użytkownicy mniej zaawansowani u nas się pojawią. Być może nawet w większych ilościach niż do tej pory, ale i tak tych użytkowników nawet do tej pory było sporo. Trafiali do nas najczęściej z Google. Nie sądzę, że na PCLab.pl pojawią się nagle tzw. trolle internetowe. Raczej w tym aspekcie nie podejrzewam jakichś wielkich zmian.

Co więc wyniknie ze współpracy a Onetem?

Tak silny partner jak Onet pomoże nam w silnym rozwijaniu strony. Portal na pewno zyska (mam nadzieję, że również w opinii Onetu) fachowy serwis o komputerach. Do tej pory Onet miał trochę "niedopieszczony" dział technologii. I taki też był cel tej fuzji - żeby uzupełnić Onet o takie fachowe, obszerne artykuły na temat komputerów. Oczywiście powierzchnia reklamowa to również jest coś, czym Onet jest zainteresowany.

A jak to wygląda z naszej strony? Nam ta współpraca da wsparcie technologiczne. Nie będziemy ograniczani naszymi serwerami, z którymi są wiecznie problemy, ani też łączami, gdyż mogą one teraz być o dowolnej przepustowości. No i oczywiście wsparcie finansowe od Onetu też się liczy. Przestaniemy być uzależnieni od reklam internetowych sprzedawanych na samym PCLabie. Gdyby nagle okazało się, że wszyscy reklamodawcy wycofają się z PCLab.pl (oczywiście mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie), to i tak będziemy mieć pieniądze na finansowanie serwisu.

Czy Onet.pl będzie ingerował w sprawy wewnętrzne PCLab.pl?

Onet.pl nie będzie zarządzał naszymi treściami. Ja PCLab.pl cały czas zarządzam i mam pełna swobodę w zatrudnianiu dziennikarzy, pracowników. Także pod tym względem sądzę, ze mamy dogadane bardzo dobre warunki.

Aktualizacja: 05 maja 2009 17:21

Wyścig zbrojeń cd.