Onet i Skype - wzajemne korzyści

Zanim jeszcze na Onet.pl pojawiła się polska wersja Skype'a, z komunikatora korzystało około 3,1 mln Polaków. To wciąż mniej niż ponad 4 milionowa rzesza użytkowników Gadu-Gadu. Ale znacząco więcej niż ma Tlen czy WPKontakt. Umowa Onetu ze Skype'm może zmienić wygląd nie tylko rynku polskich komunikatorów. Może wpłynąć na biznes telekomunikacyjny. Przypuszczalnie w Polsce właśnie nadchodzą tłuste lata dla telefonii internetowej. W krótkiej rozmowie z Łukaszem Wejchertem, prezesem Onet.pl i Markiem Kapturkiewiczem, wiceprezesem zarządu rozmawiamy o motywach obu stron do podjęcia długoterminowej współpracy.

Onet i Skype - wzajemne korzyści
Na jakie korzyści liczy Skype wchodząc w umowę z Onetem?

Łukasz Wejchert: Skype zyskuje lokalnego partnera, który promuje Skype na rynku polskim. Skype zazwyczaj wiąże się z najsilniejszą firmą na rynku dzięki czemu zyskuje marketingowo.

Onet i Skype - wzajemne korzyści

Łukasz Wejchert

Skype współpracując z Onetem zyskuje również większe możliwości w zakresie realizacji płatności. Na dzień dzisiejszy międzynarodowe Skype'konto można zasilić płacąc kartą kredytową, a u nas można wykorzystywać wszystkie dostępne sposoby płatności, w tym przelewy bankowe.

Marek Kapturkiewicz: Obsługą płatności zresztą zajmujemy się wyłącznie my.

Onet i Skype - wzajemne korzyści

Łukasz Mentel - dyr ds. rozwoju, prezentuje działanie Skype

Łukasz Wejchert: Dzięki temu, że dodamy różne elementy do Skype, które niekoniecznie są związane z głosem, bardziej przywiążemy do niego użytkowników. Chcemy na przykład powiązać Skype'a z naszym serwisem randkowym. My piszemy dodatkowe pluginy, a dzięki nim klient będzie bardziej związany z usługą. Można założyć, że z czasem różne aplikacje będą pod względem głosowym równie dobre jak Skype i wtedy taki wyróżnik będzie bardzo ważny.

W jaki sposób Onet chce głębiej powiązać Skype'a ze swoimi usługami?

Łukasz Wejchert: Mamy różne pomysły. W przypadku serwisu Sympatia będzie to wyglądać tak, że pobierając Skype'a będzie się również dociągać dodatkowy element stworzony tylko na Polskę. To będzie też być może związane z pocztą. Jednak jeszcze w tej chwili nie podjęliśmy decyzji, co dokładnie zrobimy.

Onet i Skype - wzajemne korzyści

Piotr Welc

Piotr Welc: Jest kilka takich rozwiązań, które Skype będzie chciał dołączyć do międzynarodowego Skype'a, ale o tym nie możemy jeszcze mówić.

Marek Kapturkiewicz: Marketing Skype'a w Polsce będzie przebiegał poprzez Onet - to główna korzyść dla Skype'a. Z kolei nasz zespół deweloperski i researchowy skręcił czyli nie rozwijał własnej aplikacji. Zaczęliśmy za to pracować ze Skypem. Być może w Polsce bylibyśmy w stanie stworzyć taką technologię, która byłaby w stanie dorównać rozwiązaniom "skypowym". Niemniej - skoro drzwi były już otwarte i Ameryka odkryta - postanowiliśmy rozwijać Skype'a. Tym bardziej, że w Polsce dużo osób było już zaprzyjaźnionych z tą aplikacją.
Onet i Skype - wzajemne korzyści

Marek Kapturkiewicz

Jak Onet rozlicza się ze Skypem?

Łukasz Wejchert: Ustaliliśmy ze Skypem, że o tym nie mówimy. W uproszczeniu jest to umowa, według której i Skype i Onet mają ze współpracy komercyjne korzyści.

Onet i Skype - wzajemne korzyści

Konfernecja Onet.pl

Na konferencji usłyszeliśmy, że inicjatywa współpracy wyszła od Pana (Łukasza Wejcherta -przypis redakcji)

Łukasz Wejchert: Spotkałem się z twórcą Skype'a, czyli Ianusem Friisem w Londynie i złapaliśmy ze sobą dobry kontakt też dlatego, że w Danii mieszkałem 15 lat, a on jest Duńczykiem. Szybko dogadaliśmy się po duńsku. Zostaliśmy pierwszym partnerem Skype'a w Europie.

Co zyskuje Onet dzięki współpracy ze Skype'em?

Łukasz Wejchert: Obok dzielenia się zyskami, jesteśmy w stanie zaoferować naszym użytkownikom coś, czego oni od nas oczekują. Nie możemy robić wszystkiego. Sam Skype w Talinie zatrudnia 90 programistów, którzy pracują tylko nad nim. Gdyby takie portale horyzontalne jak nasz, musiały robić wszystko, to szybko musielibyśmy zatrudniać dziesięć tysięcy osób. Teraz mamy 350.

Skype na świecie i w Polsce

Na całym świecie Skype został pobrany już 130 milionów razy. W ciągu minuty pobiera go kolejne 298 osób. W dowolnym momencie online jest dostępnych około 3 mln użytkowników Skype'a. Aplikacja jest dostępna w 22 wersjach językowych. Obok możliwości komunikacji tekstowej, Skype oferuje rozmowy głosowe - za darmo między użytkownikami Skype'a. Testowana jest też usługa wideokonferencji, jednak termin jej oficjalnego uruchomienia nie jest jeszcze znany. Aplikacja umożliwia również przesyłanie plików.

Według oceny Faisal Galaria, Business Development Managera Skype'a, około 43 mln osób aktywnie korzysta ze Skype, w tej sumie aż 7% stanowią Polacy. Ze wszystkich użytkowników Skype'a jedynie około 5% korzysta z płatnych usług SkypeOut (rozmów z komputera na telefony stacjonarne czy komórkowe na całym świecie).

Faisal Galaria

Według oceny Ianusa Friisa, współtwórcy Skype Technologies S.A., mniej niż 5% z ponad 3 milionów polskich użytkowników Skype'a korzysta z jego płatnych usług. Główną barierą była dotychczas konieczność płacenia kartami kredytowymi, które w Polsce są mało rozpowszechnione. Współpraca Onetu ze Skype'em umożliwia inne sposoby płatności.

Obecnie ceny rozmów w usłudze SkypeOut są mało konkurencyjne w stosunku do cen innych dostawców usług rozmów w połączeniach VoIP. Przedstawiciele Onetu obecni na konferencji są jednak przekonani, że wynegocjują co najmniej równie atrakcyjne stawki z operatorami telekomunikacyjnymi. Międzynarodowa taryfa SkypeOut wynosi aktualnie 1,7 centa Euro czyli około 8 groszy do ponad 20 krajów.

Wkrótce ma powstać Biuro Obsługi Klienta, które na bieżąco będzie rozwiązywać problemy użytkowników.

Obecnie można wykupić numer umożliwiający dzwonienie do jego posiadacza z tradycyjnych telefonów jedynie w warszawskiej strefie numeracyjnej. W ciągu kilku tygodni Onet podpisze umowę z operatorem (prawdopodobnie będzie to Energis), co umożliwi uzyskanie numerów również w innych strefach numeracyjnych. Obecnie koszt numeru to 30 zł za trzy miesiące, ale ta stawka - znacznie odbiegająca od dostępnych w usługach Tlenofon czy Halo - ulegnie znacznemu obniżeniu po podpisaniu stosownych umów z operatorami

Jak na razie OnetSkype nie umożliwia komunikowania się z użytkownikami innych komunikatorów, jednak Łukasz Wejchert zaznaczył, że Świat powinien być otwarty i choć żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, przypuszczalnie OnetSkype otwarzy się na inne komunikatory.

Onet ma zamiar dystrybuować urządzenia do rozmów przez Skype'a (słuchawki, mikrofony etc) poprzez internet oraz być może w sieci tradycyjnych sklepów.