Onet eksperymentuje z dziennikarstwem obywatelskim?

Trudno powiedzieć, czy to zwiastun większych zmian czy też jednorazowa akcja. Faktem jest, że pod wiadomością o pożarze kościoła św. Katarzyny w Gdańsku pojawił się apel: "Jeśli byłeś świadkiem tych wydarzeń i zrobiłeś zdjęcia - prześlij je do nas."

W centrum Gdańska płonie Kościół św. Katarzyny - podał Onet w ślad za TVN24. Wiadomo, że w wyniku pożaru runął dach najstarszej gdańskiej świątyni parafialnej. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1298 roku. Straż otrzymała zgłoszenie o pożarze o godzinie 14.57.

Tuż pod niedługą notką na Onet.pl internauci przeczytają, że redakcja przyjmie zdjęcia wykonane przez świadków wydarzenia.

Należy je przesłać pocztą elektroniczną, podając imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Wiadomość trzeba opatrzyć klauzulą: "Niniejszym wyrażam zgodę na publikację [tu proszę podać liczbę] zdjęć w serwisie Wiadomości Onet.pl. Oświadczam, że jestem ich autorem i mam pełne prawa do dysponowania nimi. W zamian za publikację zdjęć w portalu Onet.pl, nie oczekuję żadnej gratyfikacji."

Nie udało nam się odnaleźć podobnych apeli pod innymi informacjami na portalu Onet.pl. Piotr Tchórzewski, rzecznik portalu Onet.pl podkreślił, że gdy pojawia się unikalny materiał od osoby, która znalazła się blisko wydarzeń, to Onet chętnie go opublikuje.

- Po katastrofie w Katowicach otrzymaliśmy masę zdjęć. Część od osób z "nerwem dzeinnikarskim". Jesteśmy otwarci na wszelkie wiarygodne źródła informacji.

Na pytanie, czy umieszczony pod dzisiejszą informacją apel, sygnalizuje większe zmiany, odpowiedział - Cały czas się zmieniamy. Nie są to jednak zmiany rewolucyjne, ale ewolucyjne.