Ogólnoświatowy MSN

Microsoft pracuje właśnie nad nową wersją oprogramowania "dostępowego" - MSN 9. Władze firmy poinformowały, że będzie to pierwsza wersja MSN dystrybuowana na całym świecie, potwierdzono również krążące od jakiegoś czasu plotki o tym, że Microsoft zamierza uruchomić własny serwis muzyczny.

MSN 8 jest w tej chwili dystrybuowany m.in. w USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Japonii - kolejna wersja oprogramowania ma być jednak dostępna dla mieszkańców wszystkich krajów. Yusuf Mehdi, szef Microsoft MSN Personal Services & Business zastrzega jednak, że oprogramowanie przeznaczone będzie raczej dla użytkowników korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

MSN 9 będzie właściwie pakietem aplikacji - składać się na niego będą filtr antyspamowy, program antywirusowy, dostęp do kont pocztowych Hotmail, aplikacja do kontrolowania poczynań dzieci w Internecie oraz uiszczania płatności w e-sklepach. Ceny oprogramowania na razie nie podano (za korzystanie z MSN 8 trzeba w tej chwili zapłacić 9,95 USD miesięcznie lub 79,95 USD rocznie). Wiadomo już, że w nowej wersji oprogramowania znajdzie się też aplikacja do blokowania pop-up'ów oraz rozbudowane narzędzia do zarządzania pocztą elektroniczną. Produkt ten powinien zostać udostępniony użytkownikom jeszcze w tym roku.

Konkurencja dla iTunes?

Przedstawiciele koncernu potwierdzili również, że planują uruchomienie własnego serwisu muzycznego, który miałyby być konkurencją dla iTunes Music Store Apple'a. Projekt ten jest jednak na razie w bardzo wczesnym stadium realizacji i nie wiadomo o nim zbyt wiele. Yusuf Mehdi powiedział jedynie, że firma nie postrzega tego serwisu jako dodatkowego źródła pieniędzy lecz raczej jako udogodnienia dla klientów koncernu. Daty jego uruchomienia (nawet przybliżonej) na razie nie podano.