Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

W ciągu ostatniego roku na polskim rynku serwisów ogłoszeniowych doszło do ciekawych przetasowań. Mimo, że wciąż największymi graczami w tym segmencie są otoMoto.pl i Gratka.pl, to w pierwszej dziesiątce swoją obecność coraz silniej zaznaczają także Gumtree.pl i OLX.pl. Należące do eBay Inc. Gumtree prześcignęło już np. eBay.pl, a OLX.pl już wkrótce rozpoczyna współpracę z o2.pl.

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu
Największymi graczami na polskim rynku internetowych ogłoszeń pozostają serwisy należące do spółki Gratka (Grupa Wydawnicza Polskapresse) oraz do QXL Poland - wynika ze styczniowej edycji badania Megapanel PBI/Gemius. Sama witryna Gratka.pl miesięcznie przyciąga ponad 2,2 mln użytkowników, a ze wszystkich serwisów ogłoszeniowych Grupy (Gratka.pl i Motofakty.pl) korzysta 14,29 proc. polskich internautów. Mimo to, liderem stawki pozostaje otoMoto.pl - w styczniu należący do QXL Poland serwis, oglądany był przez 2,5 mln użytkowników, co dało mu zasięg rzędu 16,35 proc.

O ile pozycja największych, "2 milionowych" graczy wydaje się trudna do obalenia, to przez ostatni rok w pierwszej dziesiątce największych serwisów ogłoszeniowych zaszły dosyć poważne zmiany.

"HYBRYDA" KIJIJI

Bardzo szybko w kategorii ogłoszenia (obecnie 4. lokata) rozwija się GumTree.pl. Początek 2008 r. strona witała z liczba 860 tys. użytkowników (real users), by styczeń 2009 roku rozpocząć już z 1,3 mln użytkowników. Zasięg witryny w styczniu br. wyniósł ponad 8 proc.

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

Polska wersja wywodzącego się z Wielkiej Brytanii serwisu Gumtree.pl istnieje od 2004 r. Bezpośrednio nad wszystkimi siedmioma stronami lokalnymi (m.in. Warszawa, Poznań, Katowice) pracują 3 osoby. Marketing i dział developentu mieści się w USA.

Należący do eBay Inc. serwis zdołał w ciągu zeszłego roku prześcignąć inną stronę tego koncernu - serwis aukcyjny eBay.pl (obecnie 885 tys. użytkowników). Do przetasowania przyczynił się także malejący zasięg serwisu aukcyjnego.

GumTree wyprzedził już także ważnego gracza z kategorii ogłoszeń, czyli przejętą w zeszłym roku przez Agorę (za 54,4 mln USD) Grupę Trader (Polska).

Jak to możliwe, że Gumtree, które nie mając nawet działu PR i nie reklamując się, tak szybko rozwija się w Polsce? - "Mamy setki osób, które wchodzą na Gumtree jedynie, by pośmiać się np. z wyznań użytkowników lub pooglądać zwierzaki" - mówi Magdalena Marczak, (Community and Business Development Lead, Gumtree.pl) - "Główny rozwój Gumtree zawdzięczamy przede wszystkim temu, że jest to bezpłatna strona, łatwa w obsłudze, z szeroko rozbudowaną bazą nieruchomości, pracy oraz usług. Oczywiście dobre pozycja w Google też sprzyja sukcesowi strony."

Gumtree.pl umożliwia darmowe dodawanie ogłoszeń, a utrzymuje się z opłat pobieranych za ich wyróżnianie.

Mimo dużego zasięgu projekt nie jest jeszcze rentowny. - "Pracujemy nad nowymi, lepszymi sposobami zapłaty za wyróżnianie ogłoszeń (na razie można płacić za ogłoszenia jedynie kartami kredytowymi)" - mów Magdalena Marczak - "Myślimy również o wprowadzeniu bannerów. Z pewnością nie chcemy pobierać opłat za dodawanie ogłoszeń."

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

W San Antonio i Pittsburgu eBay zamierza zmienić nazwę serwisu Kijiji na "eBay Classifieds”

Do maja 2008 Gumtree znajdowało się na platformach matczynej Gumtree.com, jednakże, ze względu na ogromne trudności związane z wdrażaniem nowych projektów i opcji na stronie, właściciele zdecydowali się przenieść ją na platformy Kijiji. - "Można zatem powiedzieć, że Gumtree.pl to taki polski Kijiji, a właściwie jego "hybryda" - mówi Magdalena Marczak - "W przeciwieństwie do Kijiji pozostaliśmy bowiem stroną, która ogromny nacisk kładzie na społeczność i ma oczywiście swoje unikalne barwy oraz kategorie przeznaczone dla społeczności, których Kijiji nie posiada."

W najbliższym czasie (pozostając w duchu lokalności) strona zamierza rozwinąć się o dodatkowe regiony w których jeszcze nie ma stron.

CRAIGSTLIST DLA RESZTY ŚWIATA

Innym graczem, co prawda nie tak dużym jak Gumtree.pl, ale w podobnie szybkim tempie zwiększającym zasięg jest OLX.pl. Określany jako Craigslist dla reszty świata (w USA Craigslist wciąż dominuje) serwis wyjątkowo dobrze rozwija się w Polsce - w ciągu zeszłego roku przybyło mu ponad 470 tys. nowych użytkowników.

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

OLX.pl. Barwniejsza wersja Craigslist.pl

Według badania Megapanel PBI/Gemius w styczniu OLX.pl odwiedziło ok. 740 tys. użytkowników (real users). Daje to serwisowi 8. pozycję wśród polskich serwisów ogłoszeniowych i zasięg rzędu 4,36 proc. - "W czasach kryzysu ogłoszenia w internecie stają się bardzo atrakcyjne dla tych, którzy chcą znaleźć okazje, a fakt że nasze ogłoszenia są darmowe zachęca użytkowników oraz firmy do korzystania z OLX jako alternatywnej opcji wobec płatnych serwisów, takich jak aukcje czy gazety" - mówi Anna Jagiełło (OLX content department). OLX.pl oferuje zamieszczanie darmowych ogłoszeń we wszystkich kategoriach. Mogą być one dodatkowo okraszone wideo (funkcjonalność tę Moto Gratka.pl wprowadziła dopiero w tym tygodniu) lub wyróżnione za opłatą.

Serwisy ogłoszeniowe OLX działają w 87 krajach, w 39 wersjach językowych. Oddziały firmy mieszczą się m.in. w Nowym Jorku, Buenos Aires, Pekinie czy Moskwie (firmę tworzy 125 pracowników).

W Polsce OLX ruszył we wrześniu 2007 roku. Za rozwój OLX.pl odpowiedzialne są 2 osoby (serwis korzysta ze wspólnego dla wszystkich narodowych witryn OLX działu IT).

Wśród krótkoterminowych celów OLX.pl znajduje się bardziej agresywna reklama oraz współpraca z dużymi agencjami nieruchomości, giełdami samochodowymi oraz serwisami z ofertami pracy, by zamieszczały one swoje ogłoszenia na OLX.pl.

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

Również Craigslist zainteresował się polskim rynkiem ogłoszeń - warsaw.craigslist.pl/

Trzecim celem jest zaoferowanie usług serwisu ogłoszeniowego dużym polskim portalom. Kilka tygodni temu OLX.pl podpisał kontrakt z portalem o2.pl. - "Jesteśmy w trakcie realizacji cobrandu" - mówi dla Internetstandard.pl Anna Jagiełło. W oparciu o platformę OLX.pl powstanie serwis, który będzie wkomponowany w portal o2.pl. Współpraca ma wyglądać podobnie jak nahttp://olx.fotolog.com .

Przedstawiciele OLX.pl przewidują, że w ciągu najbliższych miesięcy polska wersja stanie się rentowna (OLX jest rentowny globalnie).

DODATKOWE FUNDUSZE

W zeszłym tygodniu OLX pozyskał 5 mln USD z emisji akcji serii C. Pieniądze pochodzą od General Catalyst Partners, Bessemer Venture Partners, Founders Fund, DN Capital. W sumie ze wszystkich emisji serwis pozyskał już 28.5 mln USD. Fabrice Grinda, założyciel i CEO OLX zamierza przeznaczyć pozyskane środki na akwizycje, usprawnienie stron OLX, ekspansje na inne kraje oraz agresywne inicjatywy marketingowe. W 2007 r. OLX zainwestował w Edeng.cn (chińska strona ogłoszeniowa), a w 2006 przejął hiszpańską Mundoanuncio.com.

Ogłoszenia: Gumtree.pl i OLX.pl w natarciu

Edeng.cn - ogłoszania w azjatyckim stylu

Jak wynika z zawartych w artykule informacji, zagraniczne firmy (nie koniecznie związane z branżą ogłoszeniową) także mogą zwojować polski rynek. Upraszczając, wystarczy do tego nawet 2-3 osobowy oddział i oczywiście dobry produkt. Pytanie czy dalszy rozwój tych serwisów spowodować może zmiany na podium Megapanelu? Oraz czy Gumtree.pl i OLX.pl będą się wciąż rozwijać? Bo przecież eBay.pl również miał bardzo dobrze wróżący start.