Odwrót

Czarnym dniem notowań spółek TMT w Warszawie był piątek, 22 września. Tego dnia podczas fixingu TechWIG stracił 8 proc. Potaniały także akcje spółek starej gospodarki, a to za sprawą gwałtownych spadków notowań na giełdzie amerykańskiej poprzedniego dnia, kiedy to światowy potentat w produkcji procesorów - Intel - przedstawił prognozę słabych wyników finansowych do końca tego roku. Późniejsze korekty w górę były zbyt niskie, aby zmienić ten obraz. Tydzień później równie złe prognozy przedstawił Apple Computers. Chociaż akcje tej firmy w ciągu jednej sesji potaniały o około 50 proc., tym razem nie wywołało to większych reperkusji na rynkach światowych. Wiara w spółki TMT została jednak mocno nadwerężona, nie tylko w Polsce. Oprócz Intela i Apple'a, prognozy wyników finansowych obniżyło kilka innych firm. W Polsce zrobiła to TP SA, co spowodowało zmianę nastawienia analityków do tej spółki.

Deutsche Bank zmienił rekomendację z "kupuj" na "tak jak rynek". Warto także przyjrzeć się notowaniom kilku firm, które kilka miesięcy temu poinformowały o zmianie profilu działalności np. z obuwniczej na internetową. Początkowe zachłyśnięcie się rynku takimi informacjami spowodowało gwałtowne wzrosty kursów tych spółek. Był to jednak słomiany zapał.

Ariel, były producent obuwia - obecnie Internet Group, od kilku miesięcy traci na wartości, podobnie jak była firma budowlana - Atlantis. W miarę stabilnie zachowywał się natomiast kurs Chemiskóru.

Początek października przyniósł dalsze spadki kursów spółek technologicznych. Wystarczy powiedzieć, że tylko we wrześniu indeks Nasdaq stracił 13 proc. Był to najgorszy wrześniowy wynik w jego historii. W ubiegłym miesiącu spadki na rynku TMT były związane z obawami o dalsze pogorszenie wyników finansowych spółek wysokich technologii. Opublikowane dane na temat Yahoo! i Motoroli także nie zachwycały. Okazały się kolejnym potwierdzeniem faktu, że na rynku TMT dynamiczny wzrost sprzedaży uległ znacznemu wyhamowaniu. Traciły więc walory zarówno dużych spółek telekomunikacyjnych (np. Vodafone, France Telecom), jak i producentów półprzewodników (Intel) czy gigantów sprzedaży komputerów (Dell).

W tej gorącej atmosferze Ministerstwo Łączności podało nareszcie liczbę koncesji na UMTS - ma ich być pięć. Pretendentów do największego wyzwania technologicznego ostatnich lat jest już co najmniej 12. Wśród spółek giełdowych na pewno weźmie udział TP SA (poprzez swoją spółkę Centertelem), Futuro.com (firma stworzona przez fundusz NFI Jupiter i jego telekomunikacyjną spółkę zależną - Pro Futuro), a także - jak twierdzi prasa - grupa BRE Banku.

Tymczasem w USA, w październiku ogólny, niekorzystny obraz giełdy potwierdzają opinie i analizy, że trzeci kwartał dla rynku amerykańskiego jest najgorszy. Znacznie lepiej zapowiada się koniec roku. Ponadto ci, którzy kupują akcje w październiku, liczą na tzw. efekt stycznia. Przypomnijmy, że na początku 2000 r. giełdy na całym świecie przeżyły gwałtowną hossę, która nie ominęła także Warszawy. Czy tak będzie i tym razem? - Piotr Stopczyk