Odszedł mistrz forsownego zamknięcia

David Colburn odszedł w ub. tygodniu z pracy w AOL, w związku ze śledztwem w sprawie kreatywnej księgowości w firmie. Colburn był czołowym negocjatorem umów zawieranych przez AOL w okresie największej ekspansji spółki, specjalizował się w agresywnych negocjacjach z potencjalnymi partnerami, m.in. także podczas sławnej fuzji z Time Warnerem.

Zarząd AOL poinformował o odejściu pod koniec ub. tygodnia Davida Colburna, szefa prawników negocjujących umowy zawierane przez AOL. Poczynając od połowy lat dziewięćdziesiątych, jego zespół doprowadził do zawarcia szeregu tzw. umów portalowych, na mocy których dostawcy treści i usług płacili America On Line w zamian za obecność w serwisie. Colburn był uważany za pomysłodawcę takiego modelu biznesu; tylko w 1998 roku AOL podpisał ok. 50 umów „portalowych”, o wartości powyżej 1 mln USD każda, a nie był to przecież szczyt internetowej gorączki.

Był też autorem taktyki negocjacyjnej zwanej forsownym zamknięciem: rozmowy dotyczące umowy portalowej, w miłej atmosferze, pełne galanterii i komplementów, prowadzone były z kilkoma konkurencyjnymi serwisami. W drugiej fazie rozmów, nazwanej właśnie „forsownym zamknięciem”, AOL stawiał znienacka krótkoterminowe ultimatum, grożąc podpisaniem umowy z konkurencją. David Colburn negocjował także z Time Warner. O Colburna sposobie negocjowania świadczy np. poniższa anegdota: "Mówicie w taki sposób, jakbyście nas kupowali" - zauważył negocjator z Time Warner. "Dokładnie to robimy, ofermo" - odpowiedział Colburn. Taktykę „twardzieli z AOL” IS opisywał w 2000 rokuhttp://www.internetstandard.pl/artykuly/7642.html, w tekście nagrodzonym prestiżową Gerald Loeb Award for Distinguished Business and Financial Journalism.

Odejście Colburna, podobnie jak Myera Berlowa, członka zespołu negocjującego kontrakty reklamowe, związane jest z dziennikarskim śledztwem Washington Post. Obaj są przynajmniej częściowo odpowiedzialni za praktyki niewłaściwego księgowania przychodów AOL, które polegają na księgowaniu jako własnych przychodów, sprzedaży reklam w imieniu eBay, czy barterowych transakcji z Sun Microsystems. Takich transakcji dokonywano od lipca 2000 roku aż do marca br. W sprawie tej śledztwo prowadzi amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości.

Odejście Colburna – na razie nie wiadomo, czy na własną prośbę, czy poprzez zwolnienie – następuje w kilka dni po objęciu funkcji dyrektora wykonawczego firmy przez Jonathana Millera, który zastąpił Roberta Pittmana.