Odpowiedź Nokii na Google Android

Firma chce przejąć za 153 mln USD firmę Trolltech. Do produktów tego norweskiego dostawcy należy m.in. popularna biblioteka graficzna Qt. Przejęcie ma przyspieszyć rozwój oprogramowania dla komputerów klasy UMPC i innych urządzeń mobilnych Nokii.

Według zapowiedzi planowana akwizycja nie będzie miała wpływu na ofertę firmy Trolltech. Jej produkty mają być nadal oferowane na dotychczasowych zasadach. Finalizacja przejęcia ma nastąpić w drugim kwartale br.

Biblioteka graficzna Qt - wraz z zestawem dedykowanych narzędzi programistycznych opublikowanych na licencji GPL - stała się podstawą do stworzenia środowiska graficznego KDE wykorzystywanego w systemach operacyjnych Unix i Linux. Na niej również opiera się duża część aplikacji graficznych pracujących pod kontrolą systemów opartych na Linuxie, również tych przeznaczonych dla urządzeń przenośnych. Biblioteka ta została wykorzystana m.in. w komunikatorze Skype, aplikacji Google Earth i przeglądarce Opera. Wiadomo również, że trwają pracę nad portowaniem biblioteki i narzędzi Qt na platformy Windows CE i Windows Mobile.

Norwescy programiści opracowali także, opartą na Linuxie, platformę aplikacyjną dla urządzeń mobilnych Qtopia. Pierwszym urządzeniem z tym system był prototyp smartfona zaprezentowany w 2006 r. przez firmę Samsung. Pracownicy Trolltech mają dołączyć do grupy zajmującej się rozwojem oprogramowania Nokii. Mają kontynuować prace nad środowiskiem KDE. Mają pomóc m.in. w usprawnieniu interfejsu urządzeń Nokii z serii S40 i S60. Dwa urządzenia Nokii - N800 i N810 - będą jednak nadal korzystać z konkurencyjnego wobec KDE systemu graficznego Gnome.

Działania Nokii są zapewne potwierdzeniem opinii mówiących, że producenci telefonów komórkowych zaczynają coraz poważniej traktować zapowiedzi koncernu Google. Kiedy na początku listopada 2007 r. internetowy gigant ujawnił, że pracuje nad stworzeniem opartej na Linuxie platformy programistycznej dla urządzeń mobilnych Android wiele osób nie wierzyło w powodzenie tego projektu. Niektórzy byli wręcz zawiedzeni faktem, że Google nie pracuje nad własnym, fizycznym urządzeniem. Dziś zarówno producenci telefonów, jak i dostawcy aplikacji na platformy mobilne dostrzegają potencjał wynikający z zastosowania otwartego oprogramowania na urządzeniach przenośnych.

Swoje poparcie dla platformy Android ogłosiły już m.in. Samsung, Motorola i LG, a także operatorzy sieci komórkowych Sprint Nextel i T-Mobile.

Więcej o platformach mobilnych

Google wchodzi na rynek urządzeń mobilnych

Opinie na temat platformy Google Android

Google ujawnił specyfikację platformy Android

Torvalds popiera linuksowe platformy mobilne