Odporni na Nasdaq

Nie bez znaczenia była też spadająca inflacja i zwiększenie szansy na obniżkę stóp procentowych, a także powszechne oczekiwania na "efekt stycznia", czyli wzmożone zakupy zagranicznych instytucji finansowych, obserwowane zwykle na początku roku kalendarzowego.

Zagranica zaś z niecierpliwością czekała na nominację Leszka Balcerowicza na nowego szefa NBP, uznawanego na Zachodzie za gwaranta stabilności gospodarczej.

Niestety, inwestorzy, liczący na pierwszą od kilkunastu miesięcy obniżkę stóp procentowych, srodze się zawiedli, gdyż Rada Polityki Pieniężnej - podobnie jak dzień wcześniej amerykański Fed - jedynie zasugerowała taką możliwość w przyszłości. Akcje technologiczne na tę wiadomość zareagowały gwałtownym, ale krótkim spadkiem, po którym ceny szybko odzyskały trend wzrostowy.

Ogólnie więc grudzień 2000 r. był nadzwyczaj udanym miesiącem dla krajowego sektora technologicznego. Ceny większości spółek (m.in. ComArch, Netia, Prokom, Elektrim, Optimus) wzrosły o 15-20%.

Największą huśtawkę nastrojów przeżyli natomiast w tym miesiącu akcjonariusze Optimusa. Od połowy listopada ub.r., kiedy inwestorem strategicznym nowosądeckiego producenta komputerów został koncern medialny ITI (m.in. właściciel telewizji TVN), do pierwszych dni kolejnego miesiąca jego kurs spadł prawie o 40%. Inwestorów zaniepokoiły wypowiedzi szefów ITI, że są zainteresowani wyłącznie portalem Onet.pl, co - według niektórych - oznaczało plany wielkiej wyprzedaży nieinternetowych aktywów Optimusa i faktyczny demontaż spółki.

Nie wiadomo, jak długo spadałby giełdowy kurs Optimusa, gdyby zarząd spółki nie chwycił się ostatniej deski ratunku, ogłaszając - wspólnie z BRE Bankiem i amerykańskim Commerce One - plany budowy największej w Polsce platformy handlu internetowego.

Choć na konferencji prasowej strony nie potrafiły podać żadnych szczegółów przedsięwzięcia, to inwestorzy uwierzyli, że ma ono szansę powodzenia, i dla odmiany zaczęli kupować papiery Optimusa. W ciągu kilku sesji cena skoczyła o ponad 20% - z 90 do ponad 110 zł za akcję.