Odnowione blogi na Onecie

Onet.pl odświeżył swój serwis blogowy. Zwiększyła się pojemność kont, przybyło gotowych szablonów i podkategorii tematycznych. Onet ewidentnie chce promować treści tworzone przez użytkowników.

Jak zaznaczył Andrzej Zachwieja, dyrektor serwisów user generated content Onet.pl, struktura serwisów blogowych na wszystkich polskich portalach jest od lat niezmienna, a jednocześnie nastąpiła prawdziwa eksplozja popularności tej formy internetowej.

Według danych własnych Onet.pl, w lipcu 2005 roku na blog.onet.pl aktywnych było około 350 tys. blogów. W ciągu roku ta liczba skoczyła do 1,2 mln. Od czasu wprowadzenia serwisu blogowego na Onet.pl, założonych zostało zaś w sumie ponad 2 mln blogów.

Konstrukcja serwisu jest po zmianach bardziej czytelna. Zwiększyła się pojemność kont z 7 MB do 15 MB. Przybyło gotowych szablonów, kórych obecnie jest kilkaset. W obrębie trzech głównych kategorii blogów: dla każdego, dla nastolatków i dla dorosłych przybyło nowych podkategorii. W sumie jest ich obecnie 77, jednak serwis jest sukcesywnie rozbudowywany. Nowe kategorie pojawiają się wtedy, gdy tylko jest na nie zapotrzebowanie, choć - jak powiedział nam Andrzej Zachwieja - często są to krótkotrwałe mody.

Użytkownicy zyskali też możliwość prezentacji swoich zdjęć w formie albumów, stanowiących integralną część bloga.

Jak podkreślił Andrzej Zachwieja, blogi coraz cześciej są świetnym źródłem wartościowych treści, "choć treści te mogą mieć bardzo różny poziom". Jak podaje komunikat prasowy Onet.pl, po raz pierwszy w historii polskiej sieci WWW za pośrednictwem bloga na stronach Onet.pl ujrzała światło dzienne istotna polityczna informacja: wiadomość o możliwej zmianie szefa rządu RP jako pierwszy podał w piątek, 7 lipca Igor Janke (Igor Janke Post).

Według ostatnich dostępnych wyników badania Megapanel PBI/Gemius, Onet Blog jest najpopularniejszym tego rodzaju serwisem w polskim internecie. W kwietniu 2006 roku odwiedziło go 2,59 mln real users, którzy dokonali ponad 134 mln odsłon stron. Dla porównania: następny w rankingu, blogowy serwis Gazety.pl, odwiedziło prawie 1,4 mln real users, dokonując 13 mln odsłon.

Według ostatniego raportu Technorati, na świecie jest obecnie ponad 35 mln blogów, a cała blogosfera jest 60 razy większa niż była jeszcze trzy lata temu. Codzienie Technorati odnotowuje powstanie około 75 tys. blogów, co znaczy, że średnio co sekundę powstaje kolejny.

serwis blog.onet.pl

Więcej o blogach:

Blogować każdy może

Niedocenione blogi