Od dziś Polityka również cyfrowa

Polityka, która w wydaniu papierowym ukazuje się w środę, w postaci e-wydania będzie dostępna w każdy wtorek już od godziny 20.00. Cena pojedynczego egzemplarza to 3 zł w wersji cyfrowej, podczas gdy papierowe wydanie kosztuje 4,5 zł. Od kilkunastu miesięcy narasta zainteresowanie wydawców elektronicznymi wydaniami.

Polityka podpisała umowę partnerską z firmą NetPress i dostarcza magazyn w formacie Zinio. Za prenumeratę 4 numerów trzeba zapłacić 12 zł, za kwartał 39 zł, a za za rok 156 zł.

Kiosk z cyfrową prasą NetPress działa na polskim rynku od roku. Dostępne tytuły to m.in.: Życie Warszawy, Computerworld, PC World, NetWorld, Media&Marketing, Manager Magazin, Warsaw Business Journal czy Zwierciadło.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kiosk eGazety.pl, który oferuje takie tytuły jak Rzeczpospolita, Parkiet, Tygodnik Powszechny, NIE, Manager Magazin (jak NetPress), Angorę czy Przegląd. Od kilku miesięcy na rynku działa również e-Kiosk.pl, który założyli byli pracownicy wydawnictwa Vogel Burda Communications. Na razie są w nim dostępne takie tytuły jak PC World, Raport Teleinfo 500, MacWorld, Men's Health, Na ryby czy Motocykl.

Warto zaznaczyć, że wydawnictwo Axel Springer Polska zdecydowało się samodzielnie dystrybuować swoje tytuły, w tym Newsweek i Forbes, na platformie e-wydania.pl. Własny system oferuje też wydawca Gazety Wyborczej, który poszerzyć ma e-wydania o dodatki lokalne i tematyczne. Dotychczas Gazeta Wyborcza w wersji cyfrowej dystybuowana za pośrednictwem platformy pressdisplay.com ( z której korzysta również Fakt) była okrojona do zawartości grzbietu głównego.

Magazyny w nowym formacie mają taki sam wygląd, taką samą zawartość redakcyjną i reklamową jak ich drukowane - odpowiedniki, jednak posiadają dodatkowe zalety, w tym m.in.: hiperłącza w spisie treści, które przenoszą automatycznie do interesującego działu, tematu lub artykułu; - linki do stron reklamowych i dodatkowego materiału redakcyjnego; - wyszukiwarkę pomagającą znaleźć słowo lub temat; - opcję podświetlania tekstu i sporządzania notatek na stronach magazynu; - ekologiczne archiwum pozwalające kolekcjonować numery archiwalne bez zajmowania miejsca.

Zainteresownie wydawców e-wydaniami zaczęło rosnąć przed kilkunastoma miesiącami, gdy Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP) umożliwił łączne podawanie sprzedaży wydań cyfrowych i papierowych.

Więcej o wydaniach elektronicznych w artykule "Cyfrowa prasa: chwilowa moda czy przyszłość?"

Wywiad z dyrektorem NetPress, Bartłomiejem Roszkowskim "Zinio w Polsce: marzenia i konkrety"

Cyfrowy Newsweek i Forbes tańsze niż w kiosku