Ochrona antyphishingowa - Firefox lepszy od IE?

Jak dowodzi analiza jakości filtrów antyphishingowych dwóch najpopularniejszych obecnie przeglądarek internetowych, wykonana przez firmę SmartWare, skuteczniejszym arsenałem mechanizmów przeciwdziałających internetowym oszustwom dysponuje produkt Mozilli. Problem w tym, że badania dokonano na zlecenie Mozilli, w odpowiedzi na wrześniowy test zlecony przez Microsoft, który wykazał wyższą skuteczność Internet Explorera.

Firefox posiada wbudowany mechanizm antyphishingowy o nazwie Phishing Protection. W badaniu przeprowadzonym przez SmartWare przeglądarkę uruchomiono w trybie lokalnym (tryb ten analizuje listę adresów URL przechowywanych przez przeglądarkę i zidentyfikowanych jako prowadzące do stron "phisherskich") - efektem tego było zablokowanie 820 spośród 1040 stron (skuteczność 78,85 %). Firefox korzystający z wyszukiwarki Google (gdzie możliwe było sprawdzenie na bieżąco aktualizowanych list stron "phisherskich") wykazał się jeszcze większą skutecznością, blokując 848 stron (81,54 %).

Firefox 2 vs. Internet Explorer 7

Nowa wersja Internet Explorera, oznaczona numerem 7 zdążyła się pojawić zaledwie kilka dni przed Firefoksem 2. Przeglądarka Microsoftu nie była modyfikowana, (nie licząc łatania dziur), od 2001 r., podczas gdy ostatnia poważna premiera produktu Mozilli miała miejsce rok temu. Nie dziwi więc fakt, że IE 7 - dzięki wyposażeniu go w mechanizmy znane z nowoczesnych przeglądarek - w porównaniu do szóstej wersji wydaje się produktem całkiem nowym, a Firefox nie oferuje radykalnych zmian.

Przyjrzyj się funkcjom obu przeglądarek

Internet Explorer 7, przetestowany w ten sam sposób przez SmartWare, z włączonym filtrem antyphishingowym zablokowała 690 stron (66,35 %); wyłączenie mechanizmu ochronnego spowodowało drastyczne obniżenie skuteczności IE do poziomu 1,54 % (16 zablokowanych stron).

W 243 przypadkach Firefox zablokował adresy URL, których IE nie zidentyfikował jako groźne. SmartWare odnotowało też 117 przypadków zablokowania przez IE stron, których nie zablokowała przeglądarka Mozilli. 65 niebezpiecznych witryn nie zablokowała żadna z aplikacji.

W badaniu wykorzystana została lista "phisherskich" adresów dostarczona przez firmę PhishTank (usługa umożliwia członkom dodawanie do bazy i weryfikację podejrzanych adresów internetowych). Na potrzeby testu, lista adresów w postaci wątków RSS była pobierana raz na godzinę i każdy nowy URL był dodawany do bazy adresów (badanie przeprowadzone zostało pomiędzy 19 października a 11 listopada br.). Przeglądarki uruchamiane były w systemie Windows XP.

Szczegółowe informacje na temat testu można znaleźć na stronach Mozilli.

Przypomnijmy, iż w badaniu antyphishingowych możliwości obu konkurujących przeglądarek, przeprowadzonym we wrześniu tego roku przez firmę 3 Sharp LLC na zlecenie Microsoftu, lepiej wypadł Internet Explorer.